Techgame.pl
Amazon

amazon.pl

Konkurs Amazon z telefonami do wygrania? Kolejne groźne oszustwo

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Jeśli dostaliście zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie platformy Amazon, w którym za wypełnienie krótkiej ankiety można wygrać smartfona, pod żadnym pozorem jej nie wypełniajcie. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do wrażli

 CERT Orange Polska ostrzega przed kolejnymi próbami wyłudzania pieniędzy. Przestępcy regularnie podszywają się pod pracowników różnych instytucji, wysyłają podstawione strony internetowe lub nakłaniają do zainstalowania na naszych urządzeniach aplikacji, dzięki którym później przejmują zdalną kontrolę i uzyskują dostęp do naszych kont bankowych.

Fałszywy konkurs Amazon

W ostatnich tygodniach mamy wysyp zgłoszeń prób wyłudzenia danych lub pieniędzy za pośrednictwem rozmów telefonicznych. Choć niektórym udało się uniknąć nieszczęścia, wiele osób wciąż nie potrafi rozpoznać niebezpieczeństwa, a przestępcy zdecydowanie tego nie ułatwiają. W tym przypadku jednak atak czeka na nas w Internecie.

Ostatnio bardzo popularny stał się rzekomy konkurs organizowany przez Amazon, w którym nagrodą ma być “Huawei Mate 40 Pro 5G Full Netcom 8 GB + 256 GB (jasna czerń)”. Wiadomość o konkursie jest bardzo popularna zwłaszcza wśród użytkowników komunikatora WhatsApp, gdyż rozesłanie zaproszenia do wzięcia udziału w “konkursie” jest warunkiem koniecznym do wypełnienia ankiety.

Niebezpieczna ankieta

Po rozesłaniu rzekomego konkursu do 20 użytkowników WhatsAppa zostajemy poproszeni o wypełnienie ankiety. Tutaj zaczynają się poważne niebezpieczeństwa, gdyż zostajemy poproszeni o podanie między innymi danych naszej karty płatniczej. W dodatku jest na nas nałożona niemała presja czasu - według opisu “konkursu” mamy tylko nieco ponad 4 minuty na wypełnienie ankiety, co wyjątkowo sprzyja lekkomyślnym działaniom.

Przerażający jest jednak fakt, że te kilka prostych komunikatów skłania ofiary do rozesłania oszukanego konkursu do aż 20 innych osób oraz do pospiesznego podania swoich danych, spowodowanego presją czasu i obietnicą cennej nagrody. Sztuczki psychologiczne stosowane przez oszustów niestety doskonale tutaj działają, co powoduje utratę oszczędności setek Polaków.

Jak uniknąć niebezpieczeństwa?

Przede wszystkim nie należy wypełniać ankiety, ani tym bardziej rozsyłać jej do innych użytkowników sieci. Oszustwo możemy rozpoznać między innymi po adresie URL, w którym widnieje odniesienie do WhatsAppa, mimo że szata graficzna strony do złudzenia przypomina serwis Amazon. Ponadto wszystkie komunikaty są pisane wybitnie łamaną polszczyzną, którą trudno przeoczyć… Chyba że mamy w perspektywie wygraną nowoczesnego smartfona i nałożoną presję czasu. Pamiętajmy jednak, że w Internecie zawsze warto mieć się na baczności.

źródło: CERT Orange Polska

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >