Amazon
Źródło: amazon.pl

Konkurs Amazon z telefonami do wygrania? Kolejne groźne oszustwo

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
29 Marca 2021

Jeśli dostaliście zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie platformy Amazon, w którym za wypełnienie krótkiej ankiety można wygrać smartfona, pod żadnym pozorem jej nie wypełniajcie. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do wrażliwych danych i oszczędności.

CERT Orange Polska ostrzega przed kolejnymi próbami wyłudzania pieniędzy. Przestępcy regularnie podszywają się pod pracowników różnych instytucji, wysyłają podstawione strony internetowe lub nakłaniają do zainstalowania na naszych urządzeniach aplikacji, dzięki którym później przejmują zdalną kontrolę i uzyskują dostęp do naszych kont bankowych.

Fałszywy konkurs Amazon

W ostatnich tygodniach mamy wysyp zgłoszeń prób wyłudzenia danych lub pieniędzy za pośrednictwem rozmów telefonicznych. Choć niektórym udało się uniknąć nieszczęścia, wiele osób wciąż nie potrafi rozpoznać niebezpieczeństwa, a przestępcy zdecydowanie tego nie ułatwiają. W tym przypadku jednak atak czeka na nas w Internecie.

Ostatnio bardzo popularny stał się rzekomy konkurs organizowany przez Amazon, w którym nagrodą ma być “Huawei Mate 40 Pro 5G Full Netcom 8 GB + 256 GB (jasna czerń)”. Wiadomość o konkursie jest bardzo popularna zwłaszcza wśród użytkowników komunikatora WhatsApp, gdyż rozesłanie zaproszenia do wzięcia udziału w “konkursie” jest warunkiem koniecznym do wypełnienia ankiety.

RTV Euro AGD otwarte mimo obostrzeń. Irracjonalne usprawiedliwienie sklepuRTV Euro AGD otwarte mimo obostrzeń. Irracjonalne usprawiedliwienie sklepuCzytaj dalej

Niebezpieczna ankieta

Po rozesłaniu rzekomego konkursu do 20 użytkowników WhatsAppa zostajemy poproszeni o wypełnienie ankiety. Tutaj zaczynają się poważne niebezpieczeństwa, gdyż zostajemy poproszeni o podanie między innymi danych naszej karty płatniczej. W dodatku jest na nas nałożona niemała presja czasu - według opisu “konkursu” mamy tylko nieco ponad 4 minuty na wypełnienie ankiety, co wyjątkowo sprzyja lekkomyślnym działaniom.Zaproszenie do wzięcia udziału w fałszywym konkursie Amazona

Przerażający jest jednak fakt, że te kilka prostych komunikatów skłania ofiary do rozesłania oszukanego konkursu do aż 20 innych osób oraz do pospiesznego podania swoich danych, spowodowanego presją czasu i obietnicą cennej nagrody. Sztuczki psychologiczne stosowane przez oszustów niestety doskonale tutaj działają, co powoduje utratę oszczędności setek Polaków.

Jak uniknąć niebezpieczeństwa?

Przede wszystkim nie należy wypełniać ankiety, ani tym bardziej rozsyłać jej do innych użytkowników sieci. Oszustwo możemy rozpoznać między innymi po adresie URL, w którym widnieje odniesienie do WhatsAppa, mimo że szata graficzna strony do złudzenia przypomina serwis Amazon. Ponadto wszystkie komunikaty są pisane wybitnie łamaną polszczyzną, którą trudno przeoczyć… Chyba że mamy w perspektywie wygraną nowoczesnego smartfona i nałożoną presję czasu. Pamiętajmy jednak, że w Internecie zawsze warto mieć się na baczności.

źródło: CERT Orange Polska

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł