Techgame.pl > Technologie > Łazik uwiecznił niewiarygodny widok na powierzchni Marsa. Pierwsze zdjęcie tęczy na Czerwonej Planecie
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:15

Łazik uwiecznił niewiarygodny widok na powierzchni Marsa. Pierwsze zdjęcie tęczy na Czerwonej Planecie

Tęcza na Marsie
NASA

Na powierzchni Marsa znajduje się obecnie kilka urządzeń, które zbierają informacje dla naukowców. Są to między innymi dwa słynne łaziki: Curiosity oraz Perseverance (z których drugi przebywa na planecie zaledwie nieco ponad miesiąc), jak również lądownik InSight, dzięki któremu możemy pobieżnie poznać procesy zachodzące we wnętrzu Czerwonej Planety. Mimo lat badań, niemal z każdym dniem dowiadujemy się o Marsie zupełnie nowych rzeczy.

Tęcza na Marsie

Atmosfera Marsa składa się głównie z dwutlenku węgla. Wody w niej brak, podobnie zresztą jak na powierzchni planety. Jednym z zadań łazika Perseverance jest poszukiwanie śladów jej dawnej obecności, o której przekonani są eksperci. Jednakże dziś niemal pewne jest, że woda w stanie ciekłym na Marsie nie występuje.

Z drugiej strony do powstania zjawiska tęczy, takiego, jakie znamy z Ziemi, konieczne są dwa kluczowe czynniki - światło słoneczne oraz woda. O ile na brak pierwszego na powierzchni Czerwonej Planety nie można narzekać, o tyle według naszych obecnych informacji, woda na Marsie nie występuje. Dotyczy to również jego atmosfery. A jednak na zdjęciu, zrobionym przez kamerę hazcam łazika Perseverance, wyraźnie widać tęczę. Jak to możliwe?

Kurz, lód, soczewka?

Naukowcy mają kilka teorii na temat sposobu powstawania tęczy na Marsie. Pierwszą z nich jest hipoteza, że zjawisko powstało wskutek rozproszenia światła przez drobinki kurzu, unoszącego się w marsjańskiej atmosferze, którego dzięki regularnym burzom piaskowym, jest tam pod dostatkiem. Inna, podobna interpretacja zakłada, że tęcza może być wynikiem obecności drobinek lodu w owym atmosferycznym pyle, najprawdopodobniej pochodzącego z lodowych czap, pokrywających bieguny planety.

Ostatnia teoria zakłada, że tęczy w zasadzie na Marsie nie było, a fakt, że widzimy ją na zdjęciu jest przykładem flary, czyli optycznego złudzenia, które powstaje w wyniku interakcji promieni słonecznych z soczewką obiektywu kamery. Mimo wielu pomysłów i teorii na temat marsjańskiej tęczy, naukowcy jeszcze nie zdecydowali się na oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Tymczasem Perseverance będzie dalej przemierzał Marsa, a już za kilka dni prawdopodobnie będziemy mogli zobaczyć nagranie pierwszej próby lotu w rzadkiej, marsjańskiej atmosferze, którą podejmie helikopter Ingenuity. Już teraz znajduje się on na pozycji startowej, a według najnowszych informacji, jego dziewiczy lot odbędzie się już 11 kwietnia 2021 roku.

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Tagi: Mars
Powiązane