Techgame.pl
Tęcza na Marsie

NASA

Łazik uwiecznił niewiarygodny widok na powierzchni Marsa. Pierwsze zdjęcie tęczy na Czerwonej Planecie

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Mars wciąż skrywa przed ludzkością bardzo wiele tajemnic. Najnowsze zdjęcie wykonane przez łazik Perseverance doskonale tego dowodzi. Maszynie udało się bowiem uchwycić tęczę - coś, czego istnienie nie powinno być możliwe na Czerwonej Planecie. Zaskoczeni

Na powierzchni Marsa znajduje się obecnie kilka urządzeń, które zbierają informacje dla naukowców. Są to między innymi dwa słynne łaziki: Curiosity oraz Perseverance (z których drugi przebywa na planecie zaledwie nieco ponad miesiąc), jak również lądownik InSight, dzięki któremu możemy pobieżnie poznać procesy zachodzące we wnętrzu Czerwonej Planety. Mimo lat badań, niemal z każdym dniem dowiadujemy się o Marsie zupełnie nowych rzeczy.

Tęcza na Marsie

Atmosfera Marsa składa się głównie z dwutlenku węgla. Wody w niej brak, podobnie zresztą jak na powierzchni planety. Jednym z zadań łazika Perseverance jest poszukiwanie śladów jej dawnej obecności, o której przekonani są eksperci. Jednakże dziś niemal pewne jest, że woda w stanie ciekłym na Marsie nie występuje.

Z drugiej strony do powstania zjawiska tęczy, takiego, jakie znamy z Ziemi, konieczne są dwa kluczowe czynniki - światło słoneczne oraz woda. O ile na brak pierwszego na powierzchni Czerwonej Planety nie można narzekać, o tyle według naszych obecnych informacji, woda na Marsie nie występuje. Dotyczy to również jego atmosfery. A jednak na zdjęciu, zrobionym przez kamerę hazcam łazika Perseverance, wyraźnie widać tęczę. Jak to możliwe?

Kurz, lód, soczewka?

Naukowcy mają kilka teorii na temat sposobu powstawania tęczy na Marsie. Pierwszą z nich jest hipoteza, że zjawisko powstało wskutek rozproszenia światła przez drobinki kurzu, unoszącego się w marsjańskiej atmosferze, którego dzięki regularnym burzom piaskowym, jest tam pod dostatkiem. Inna, podobna interpretacja zakłada, że tęcza może być wynikiem obecności drobinek lodu w owym atmosferycznym pyle, najprawdopodobniej pochodzącego z lodowych czap, pokrywających bieguny planety.

Ostatnia teoria zakłada, że tęczy w zasadzie na Marsie nie było, a fakt, że widzimy ją na zdjęciu jest przykładem flary, czyli optycznego złudzenia, które powstaje w wyniku interakcji promieni słonecznych z soczewką obiektywu kamery. Mimo wielu pomysłów i teorii na temat marsjańskiej tęczy, naukowcy jeszcze nie zdecydowali się na oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Tymczasem Perseverance będzie dalej przemierzał Marsa, a już za kilka dni prawdopodobnie będziemy mogli zobaczyć nagranie pierwszej próby lotu w rzadkiej, marsjańskiej atmosferze, którą podejmie helikopter Ingenuity. Już teraz znajduje się on na pozycji startowej, a według najnowszych informacji, jego dziewiczy lot odbędzie się już 11 kwietnia 2021 roku.

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >