Techgame.pl
Komputer

pixabay.com

Mężczyzna kupił popularną stronę za bezcen. Google zapomniał o odnowieniu domeny

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Argentyńska domena Google wygasła, a gigant nie zorientował się na czas. Mieszkaniec Argentyny zdążył wykupić domenę i pochwalić się swoim osiągnięciem na Twitterze. Kosztowało go to… 4 dolary.

Domeny stron internetowych są unikatowe. Nie istnieją dwie identyczne. Owszem, mogą być do siebie łudząco podobne (z czego często korzystają cyberprzestępcy podszywający się pod różne instytucje), ale nigdy nie będą identyczne. Jednakże są one wykupywane jedynie na pewien czas. Później trzeba przedłużyć lub odnowić prawa do ich wykorzystywania.

Wykupił domenę Google

Argentyńska wersja domeny Google to google.com.ar. Kilka dni temu jej przynależność do amerykańskiego giganta wygasła i przez chwilę nie należała ona do nikogo. Na ten właśnie moment trafił Nicolas Kurona, który sprawnie przypisał domenę do swojego nazwiska płacąc za to jedynie 4 dolary.

W efekcie mieszkańcy Argentyny wysłali tysiące zgłoszeń do Google, w których skarżyli się na odmawiającą działania wyszukiwarkę. Co ciekawe, użytkownicy byli wówczas przekonani, że problemy wynikają najpewniej z awarii serwerów Google, co przecież zdarza się dość regularnie.

Twitter objawił prawdę

Prawdy o wykupieniu domeny świat dowiedział się z Twittera. Użytkownik Nicolas Kurona pochwalił się tam swoim osiągnięciem. Fakt, że w Argentynie domeny wygasają po roku użytkowania jest czymś absolutnie normalnym, więc i jego działania były w pełni legalne, a winę za zaistniałą sytuację ponosi w całości Google - wszak to gigant nie dopilnował odnowienia domeny na czas.

- Chciałbym postawić sprawę jasno. Wszedłem na stronę nic.ar, zobaczyłem domenę google.com.ar jako dostępną do wykupienia i stosownie do sytuacji legalnie ją nabyłem - tłumaczy Kurona na Twitterze.

Co ciekawe, Internet posiada już określenie na osoby takie jak Argentyńczyk - szukające wygasłych domen znanych firm i legalnie kupujące je za niewielkie pieniądze, by potem z zyskiem odstąpić je wcześniejszym właścicielom. Proceder jest w pełni legalny i znany w Internecie pod nazwą Cybersquatting.

Szczęśliwe zakończenie

Ostatecznie domena wróciła we władanie Google, choć gigant nie skomentował w żaden sposób tej kuriozalnej sytuacji. Nie wiadomo więc, co właściwie zaszło pomiędzy światową firmą a Nicolasem Kurona. 

Faktem jest jednak, że argentyńska wersja wyszukiwarki nie była dostępna przez 3 godziny, co jest dość długim czasem oczekiwania na przywrócenie operatywności serwisu należącego do Google. Z pewnością firma dostała nauczkę i w przyszłości zadba o odnawianie argentyńskiej domeny na czas, by uniknąć tego typu komplikacji.

źródło: en.mercopress.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >