Techgame.pl
Siedziba Microsoft

Pixabay.com

Hakerzy mieli wgląd w kod źródłowy Microsoftu. Wszystko przez atak na SolarWinds

1 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Jakiś czas temu miał miejsce atak hakerski, w wyniku którego przestępcy włamali się na serwery SolarWinds. Stamtąd udało im się zaatakować wiele firm korzystających z usług tego popularnego oprogramowania. Jednym z takich celów został Micros

  • Atak hakerski na SolarWinds uderzył w Microsoft

  • Hakerzy uzyskali dostęp do fragmentów kodu źródłowego

  • USA twierdzi, że za atakiem może stać Rosja

SolarWinds to popularne oprogramowanie zarządzania siecią. Korzysta z niego wiele firm na całym świecie. W wyniku niedawnego ataku hakerskiego przestępcy dostali się na serwery SolarWinds, skąd udało im się zainfekować sieci wielu korporacji na świecie. Wśród nich był Microsoft, z którego usług korzystamy w jakimś stopniu niemal wszyscy.

Microsoft ucierpiał w ataku hakerskim

Gigant z Redmond prowadzi obecnie śledztwo, w celu oszacowania strat i sprawdzenia struktur ochronnych swojej sieci, by uniemożliwić przestępcom kolejne włamania. Póki co Microsoft potwierdził, że hakerzy nie byli w stanie w żaden sposób zaingerować w kod swojego celu ani nie dotarli do żadnych danych klientów firmy.

Mimo że hakerom udało się wniknąć głębiej, niż początkowo sądzona, Microsoft uspokaja, że przestępcy nie wykorzystali przejętych systemów do przeprowadzenia dalszego ataku. Dyrektor Microsoftu, Brad Smith, przypuszcza, że ów atak był jedynie rozpoznaniem terenu i zapewnia o zachowaniu szczególnej ostrożności w przyszłości.

Rosja podejrzana o przeprowadzenie ataku na SolarWinds

Ze względu na fakt, że za pomocą SolarWinds przestępcy uzyskali dostęp do wielu firm na całym świecie, Brad Smith przypuszcza, że było to zrobienie wstępnego rekonesansu, mającego służyć późniejszemu wyborowi konkretnych celów. Trudno odmówić logiki temu spostrzeżeniu.

W czasie śledztwa przeprowadzonego przez władze oraz poszkodowane firmy nie dowiedziono, kto tak naprawdę stał za atakiem. Jednakże rząd Stanów Zjednoczonych i służby cyberbezpieczeństwa przypuszczają, że za organizacją ataku na SolarWinds stała Rosja. Skąd te przypuszczenia? Tego na razie nie zdradzono.

Zorganizowany atak hakerski

Atak na SolarWinds był na tyle zuchwałą próbą włamania do wielu miejsc jednocześnie, że trudno nie podejrzewać, że za jego zaplanowaniem stał ktoś więcej, niż mała jednostka przestępców. To, że próba się powiodła, świadczy z całą pewnością o doskonałym przygotowaniu hakerów do owej akcji.

Póki co nie ma bezpośrednich skutków tego ataku, jednakże jeśli przewidywania Brada Smitha okażą się słuszne, prawdziwe uderzenie dopiero nadejdzie. Poniekąd dobrze się stało, że firmy dostały takie ostrzeżenie. Miejmy nadzieję, że podejmą odpowiednie kroki, by nie pozwolić hakerom wykorzystać zdobytych informacji i zapewnią sobie (i nam) odpowiednią ochronę.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >