Techgame.pl
Wydmy na Marsie

NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Niesamowite widoki z Marsa. NASA udostępniła fenomenalne zdjęcia wydm

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Kolejny instrument naukowy poświęcony obserwacjom Marsa wysyła zdjęcia Czerwonej Planety. Sonda Mars Odyssey przebywająca na orbicie planety od okrągłych 20 lat zrobiła jubileuszową fotografię ukazującą marsjańskie wydmy w rejonie bieguna północneg

Badania i obserwacje Marsa trwają już od wielu lat, a wciąż dowiadujemy się zupełnie nowych rzeczy. Zwłaszcza epoka zdjęć z Czerwonej Planety była tą, na którą musieliśmy czekać najdłużej. Dzięki internetowi oraz zaawansowanym urządzeniom badawczym przebywającym na Marsie, dziś możemy bardzo dokładnie obejrzeć niektóre fragmenty sąsiedniej planety.

Zdjęcie od sondy Mars Odyssey

Sonda Mars Odyssey została wysłana przez NASA na orbitę Marsa w 2001 roku. W ciągu ostatnich dwóch dekad badała Czerwoną Planetę pod kątem obecności wody oraz lodu wodnego zarówno na, jak i pod powierzchnią Marsa. Jej zadaniem było również stworzenie jak najdokładniejszej mapy minerałów, surówców i pierwiastków chemicznych występujących na Czerwonej Planecie.

Choć misja Mars Odyssey zakończyła się w 2006 roku, sonda pozostaje na marsjańskiej orbicie, prowadząc dalsze badania i służąc za przekaźnik komunikacyjny pomiędzy Ziemią a łazikiem Curiosity. Warto zaznaczyć, że mimo zakończenia misji, sonda wciąż korzysta ze swojej aparatury badawczej.

To właśnie dzięki jednemu z jej modułów możemy dziś oglądać fenomenalne zdjęcie marsjańskich wydm. Thermal Emission Imaging System (THEMIS) to system obrazujący, którego działanie opiera się na emisji termalnej. To właśnie on posłużył do zrobienia poniższego zdjęcia.

Wydmy wokół bieguna

Fotografia ukazuje morze wydm otaczających czapy lodowe na północnym biegunie Czerwonej Planety. Kolory zdjęcia zostały zmodyfikowane, aby uwydatnić różnice temperaturowe poszczególnych obszarów. Wydmy są gorące, podczas gdy niebieskie połacie symbolizują rejony skute lodem.

Ukazane na fotografii morze wydm w rzeczywistości ma powierzchnię podobną do Teksasu - blisko 700 tysięcy kilometrów kwadratowych. Na zdjęciu wykonanym przez Mars Odyssey widzimy zaledwie jego fragment o szerokości 31 km, który już pozwala na wyobrażenie ogromu wydmowego obszaru.

Przyszłość badań na Marsie

W chwili obecnej trwają dalsze intensywne badania Czerwonej Planety. Mars Odyssey, Curiosity czy lądownik InSight to zaledwie kilku przedstawicieli instrumentów naukowych wysłanych z misją poznania sekretów Marsa. Obecnie zdecydowanie największą uwagę skupiają na sobie łazik Perseverance oraz pierwszy w historii pozaziemski helikopter - Ingenuity.

Jego dziewiczy lot miał się odbyć w ubiegłą niedzielę, jednakże wskutek niewyjaśnionej usterki wirników, został on przełożony. NASA zapowiedziała, że Ingenuity wystartuje najwcześniej jutro (14 marca 2021), a jego pierwszy lot zostanie ograniczony do wzniesienia się na wysokość 3 metrów i spokojnego lądowania.

źródło: Science Alert; NASA

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >