Techgame.pl
pieniądze

pixabay.com

Oszuści podszywają się pod pracowników banku. Zachowajcie szczególną uwagę

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Alior Bank wystosował dramatyczny apel do swoich klientów, którzy w ostatnich dniach padają ofiarą coraz większej liczby oszustów. Przestępcy podszywają się nie tylko pod pracowników banku, lecz także udają przedstawicieli serw

Kampanie phishingowe w obecnych czasach zdają się być wycelowane w konkretne grupy społeczne i konsumenckie. Inaczej brzmią wiadomości czy telefony oszustów podszywających się pod firmy kurierskie, a inaczej te, które rzekomo pochodzą z banków. Te drugie są znacznie bardziej wymagające dla przestępców, ale i znacznie trudniejsze do wyłapania niebezpieczeństwa będąc ofiarą takiego połączenia.

Niebezpieczne telefony z banku

Do centrali Alior Banku w ostatnich dniach napływa coraz więcej zgłoszeń klientów oszukanych przez przestępców. W wielu przypadkach fałszywi pracownicy dopinają swego, przez co Polacy nagminnie tracą pieniądze. Wszystko przez luki w zabezpieczeniach wykorzystywane przez oszustów.

Eksperci ds. bezpieczeństwa Alior Bank przestrzegają przed wszelkimi połączeniami przychodzącymi. Ze względu na luki w zabezpieczeniach sieci GSM, przestępcy mogą dzwonić z numeru wyświetlającego się jako oficjalny numer infolinii banku, przez co weryfikacja tożsamości osoby, z którą rozmawiamy poprzez połączenie przychodzące nie jest w żaden sposób możliwa.

W takich przypadkach specjaliści rekomendują rozłączenie się i wykonanie połączenia na oficjalny numer banku. Nawet jeśli podczas rozmowy nic nie wzbudzi naszych podejrzeń, warto to zrobić. Tylko wówczas będziemy mogli mieć pewność, że nasz rozmówca faktycznie jest pracownikiem Aliora.

Zaginione przesyłki serwisów ogłoszeniowych

Niestety, oprócz podszywania się pod pracowników banku, przestępcy zaczęli udawać także przedstawicieli serwisów ogłoszeniowych, na których wielu Polaków sprzedaje i kupuje przeróżne produkty. W takim przypadku oszuści zazwyczaj kontaktują się za pośrednictwem komunikatora (na przykład WhatsAppa czy Signala).

Wówczas ofiara zostaje poczęstowana historyjką o rzekomym zamówieniu, które nie dotarło, a pieniądze zostały skradzione przez przestępców. Rozmówca oferuje pomoc w odzyskaniu utraconych pieniędzy, w zamian prosząc o wykonanie kilku prostych kroków. Tutaj właśnie kryje się pułapka.

Wówczas bowiem zostajemy poproszeni o wejście na podaną przez oszusta stronę i podanie na niej danych naszej karty płatniczej, zatwierdzając je jednorazowym kodem z SMS-a. Rzekomo robimy to w celu zastawienia pułapki na oszusta, jednakże wykonując powyższe czynności, sami w ową pułapkę wpadamy.

Wówczas bowiem przestępca ma wszystkie informacje, których potrzebuje do wyczyszczenia naszego konta ze wszystkich oszczędności. Alior Bank w swoim komunikacie po raz kolejny przypomina, by nigdy nie podawać danych swojej karty płatniczej ani pod żadnym pozorem nie instalować żadnego oprogramowania, które rzekomo wymagane jest do wykonania danej operacji.

źródło: Alior Bank

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >