Techgame.pl
pieniądze

pixabay.com

Oszuści podszywają się pod pracowników banku. Zachowajcie szczególną uwagę

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Alior Bank wystosował dramatyczny apel do swoich klientów, którzy w ostatnich dniach padają ofiarą coraz większej liczby oszustów. Przestępcy podszywają się nie tylko pod pracowników banku, lecz także udają przedstawicieli serw

Kampanie phishingowe w obecnych czasach zdają się być wycelowane w konkretne grupy społeczne i konsumenckie. Inaczej brzmią wiadomości czy telefony oszustów podszywających się pod firmy kurierskie, a inaczej te, które rzekomo pochodzą z banków. Te drugie są znacznie bardziej wymagające dla przestępców, ale i znacznie trudniejsze do wyłapania niebezpieczeństwa będąc ofiarą takiego połączenia.

Niebezpieczne telefony z banku

Do centrali Alior Banku w ostatnich dniach napływa coraz więcej zgłoszeń klientów oszukanych przez przestępców. W wielu przypadkach fałszywi pracownicy dopinają swego, przez co Polacy nagminnie tracą pieniądze. Wszystko przez luki w zabezpieczeniach wykorzystywane przez oszustów.

Eksperci ds. bezpieczeństwa Alior Bank przestrzegają przed wszelkimi połączeniami przychodzącymi. Ze względu na luki w zabezpieczeniach sieci GSM, przestępcy mogą dzwonić z numeru wyświetlającego się jako oficjalny numer infolinii banku, przez co weryfikacja tożsamości osoby, z którą rozmawiamy poprzez połączenie przychodzące nie jest w żaden sposób możliwa.

W takich przypadkach specjaliści rekomendują rozłączenie się i wykonanie połączenia na oficjalny numer banku. Nawet jeśli podczas rozmowy nic nie wzbudzi naszych podejrzeń, warto to zrobić. Tylko wówczas będziemy mogli mieć pewność, że nasz rozmówca faktycznie jest pracownikiem Aliora.

Zaginione przesyłki serwisów ogłoszeniowych

Niestety, oprócz podszywania się pod pracowników banku, przestępcy zaczęli udawać także przedstawicieli serwisów ogłoszeniowych, na których wielu Polaków sprzedaje i kupuje przeróżne produkty. W takim przypadku oszuści zazwyczaj kontaktują się za pośrednictwem komunikatora (na przykład WhatsAppa czy Signala).

Wówczas ofiara zostaje poczęstowana historyjką o rzekomym zamówieniu, które nie dotarło, a pieniądze zostały skradzione przez przestępców. Rozmówca oferuje pomoc w odzyskaniu utraconych pieniędzy, w zamian prosząc o wykonanie kilku prostych kroków. Tutaj właśnie kryje się pułapka.

Wówczas bowiem zostajemy poproszeni o wejście na podaną przez oszusta stronę i podanie na niej danych naszej karty płatniczej, zatwierdzając je jednorazowym kodem z SMS-a. Rzekomo robimy to w celu zastawienia pułapki na oszusta, jednakże wykonując powyższe czynności, sami w ową pułapkę wpadamy.

Wówczas bowiem przestępca ma wszystkie informacje, których potrzebuje do wyczyszczenia naszego konta ze wszystkich oszczędności. Alior Bank w swoim komunikacie po raz kolejny przypomina, by nigdy nie podawać danych swojej karty płatniczej ani pod żadnym pozorem nie instalować żadnego oprogramowania, które rzekomo wymagane jest do wykonania danej operacji.

źródło: Alior Bank

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >