Techgame.pl
Skuty kajdankami przestępca

Pixabay.com

Oszust próbował wyłudzić pieniądze na portalu aukcyjnym. Niestety pechowo wybrał swoją ofiarę

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

W Internecie nigdy nie wiesz, na kogo trafisz. Dobitnie przekonał się o tym pewien oszust, który próbował wyłudzić dane do konta bankowego osoby sprzedającej smartfon na jednym z serwisów aukcyjnych. Trafił niestety dość pechowo, gdyż

  • Przestępca próbował wykraść dane konta bankowego osoby sprzedającej smartfon w serwisie aukcyjnym

  • Nie był świadomy faktu, że sprzedającym był policjant

  • Oszustowi się nie powiodło, a policja zbiera dowody, by postawić mu zarzuty

Oszuści regularnie szukają szczęścia na portalach aukcyjnych, gdzie podszywają się zarówno pod sprzedających, jak i kupujących. Ostatnio coraz częściej można natknąć się na osoby, które twierdzą, że zapłaciły za produkt, a po kliknięciu w podany przez nich link do “potwierdzenia płatności”, nagle tracimy pieniądze na koncie.

Oszust próbował okraść policjanta

Kilka dni temu pewien policjant z Namysłowa wystawił na aukcję swój smartfon. Po paru dniach odezwał się do niego “klient”, twierdząc, że zapłacił już za produkt i domagając się natychmiastowej wysyłki. Oszust stawał się coraz bardziej nachalny podczas tej konwersacji, co tylko potwierdziło przypuszczenia policjanta, że coś jest nie tak.

Policjant oczywiście zachował się w sposób, który zalecany jest w takich sytuacjach - powiedział “klientowi”, że wyśle przesyłkę dopiero w momencie, gdy pieniądze zostaną zaksięgowane na jego koncie. Na to oszust wysłał mu link, pod którym rzekomo znajdowało się potwierdzenie dokonanej płatności. Gdyby policjant w niego kliknął, dane do jego konta bankowego znalazłyby się w rękach przestępcy.

Policja ostrzega przed oszustami

Tym razem oszustowi się nie udało, bo trafił na policjanta, specjalistę do walki z cyberprzestępczością. Jednak wciąż pozostaje wielu ludzi nieświadomych, że tego typu linki prowadzą do fałszywych stron. Następnie podają swoje dane, które oszuści wykorzystują do włamania się na ich konta bankowe, z których kradną pieniądze. - czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Obecnie trwa gromadzenie dowodów przeciwko “pechowemu” oszustowi, któremu zostaną postawione zarzuty, jak tylko policji uda się dotrzeć do wszystkich informacji. Nie zmienia to jednak faktu, że w większości przypadków prawdopodobnie przestępcy by się powiodło. Cyberprzestępcy robią się coraz bardziej przebiegli i trzeba uważać, dosłownie, na każdy krok podejmowany w sieci.

Phishing, czyli podszywanie się pod zaufaną osobę lub instytucję, jest jedną z najbardziej popularnych metod stosowanych przez cyberprzestępców. Warto pamiętać, że wszelkie podejrzane linki czy załączniki maili mogą stanowić zagrożenie dla naszych danych i pieniędzy. Pod żadnym pozorem nie podawajmy bezmyślnie żadnych wrażliwych informacji w Internecie, jeśli nie mamy absolutnej pewności, że jest to bezpieczny serwis.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >