Skuty kajdankami przestępca
Źródło: Pixabay.com

Oszust próbował wyłudzić pieniądze na portalu aukcyjnym. Niestety pechowo wybrał swoją ofiarę

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
27 Lutego 2021

W Internecie nigdy nie wiesz, na kogo trafisz. Dobitnie przekonał się o tym pewien oszust, który próbował wyłudzić dane do konta bankowego osoby sprzedającej smartfon na jednym z serwisów aukcyjnych. Trafił niestety dość pechowo, gdyż sprzedającym był akurat policjant na co dzień zajmujący się walką z cyberprzestępczością.

  • Przestępca próbował wykraść dane konta bankowego osoby sprzedającej smartfon w serwisie aukcyjnym
  • Nie był świadomy faktu, że sprzedającym był policjant
  • Oszustowi się nie powiodło, a policja zbiera dowody, by postawić mu zarzuty

Oszuści regularnie szukają szczęścia na portalach aukcyjnych, gdzie podszywają się zarówno pod sprzedających, jak i kupujących. Ostatnio coraz częściej można natknąć się na osoby, które twierdzą, że zapłaciły za produkt, a po kliknięciu w podany przez nich link do “potwierdzenia płatności”, nagle tracimy pieniądze na koncie.

Oszust próbował okraść policjanta

Kilka dni temu pewien policjant z Namysłowa wystawił na aukcję swój smartfon. Po paru dniach odezwał się do niego “klient”, twierdząc, że zapłacił już za produkt i domagając się natychmiastowej wysyłki. Oszust stawał się coraz bardziej nachalny podczas tej konwersacji, co tylko potwierdziło przypuszczenia policjanta, że coś jest nie tak.

Policjant oczywiście zachował się w sposób, który zalecany jest w takich sytuacjach - powiedział “klientowi”, że wyśle przesyłkę dopiero w momencie, gdy pieniądze zostaną zaksięgowane na jego koncie. Na to oszust wysłał mu link, pod którym rzekomo znajdowało się potwierdzenie dokonanej płatności. Gdyby policjant w niego kliknął, dane do jego konta bankowego znalazłyby się w rękach przestępcy.Oszust próbował oszukać policjanta

Policja ostrzega przed oszustami

Tym razem oszustowi się nie udało, bo trafił na policjanta, specjalistę do walki z cyberprzestępczością. Jednak wciąż pozostaje wielu ludzi nieświadomych, że tego typu linki prowadzą do fałszywych stron. Następnie podają swoje dane, które oszuści wykorzystują do włamania się na ich konta bankowe, z których kradną pieniądze. - czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Bloomberg donosi, że Dragon Age 4 wróci do korzeni po ostatniej porażce Electronic ArtsBloomberg donosi, że Dragon Age 4 wróci do korzeni po ostatniej porażce Electronic ArtsCzytaj dalej

Obecnie trwa gromadzenie dowodów przeciwko “pechowemu” oszustowi, któremu zostaną postawione zarzuty, jak tylko policji uda się dotrzeć do wszystkich informacji. Nie zmienia to jednak faktu, że w większości przypadków prawdopodobnie przestępcy by się powiodło. Cyberprzestępcy robią się coraz bardziej przebiegli i trzeba uważać, dosłownie, na każdy krok podejmowany w sieci.

Phishing, czyli podszywanie się pod zaufaną osobę lub instytucję, jest jedną z najbardziej popularnych metod stosowanych przez cyberprzestępców. Warto pamiętać, że wszelkie podejrzane linki czy załączniki maili mogą stanowić zagrożenie dla naszych danych i pieniędzy. Pod żadnym pozorem nie podawajmy bezmyślnie żadnych wrażliwych informacji w Internecie, jeśli nie mamy absolutnej pewności, że jest to bezpieczny serwis.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł