Techgame.pl
Bezpieczeństwo

materiały własne

Uwaga, bank PKO ostrzega przed oszustami. Klienci mogą stracić pieniądze

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Oszuści po raz kolejny chcą wyłudzić pieniądze. Tym razem zagrożeni są klienci banku PKO. Instytucja opublikowała ważny komunikat. Ostrzega przed cyberprzestępcami i podpowiada, jak zachować bezpieczeństwo.

  • Klienci PKO zagrożeni, oszuści wyłudzają pieniądze

  • Nie wolno otwierać załączników podejrzanych maili

  • Warto sprawdzać poprawność domeny

  • Dwustopniowa autoryzacja znacząco zwiększy nasze bezpieczeństwo

Ataki oszustów w Internecie to już nasza codzienność. Po raz kolejny stosują słynną metodę phishingu, czyli podszywania się pod znaną, zaufaną instytucję, organ lub nawet celebrytę. Tym razem jednak jest poważniej. Przestępcy udają pracowników największego banku w Polsce.

Oszuści okradają klientów banku PKO

W ostatnich dniach u wielu klientów PKO Banku Polskiego pojawiły się dziwne wiadomości na skrzynkach e-mail. Oczywiście były to spreparowane przez przestępców komunikaty. Odbiorcy wiadomości byli proszeni o potwierdzenie danych przesłanych w załączniku. Wszystko po to, by umożliwić finalizację przelewu.

Niestety nawet samo otworzenie załącznika może spowodować zainfekowanie naszych urządzeń szkodliwym oprogramowaniem, które przejmie kontrolę nad naszymi danymi lub kontem bankowym. Klienci, którzy padli ofiarą takiego załącznika stracili ogromne pieniądze.

PKO przestrzega przed fałszywymi stronami

Niekiedy zamiast załączników wysyłano linki do stron, na których można potwierdzić transakcję. Zazwyczaj były to sfałszowane witryny bankowe, na które mieli się nabrać nieostrożni klienci. Wówczas byli proszeni o podanie swoich poufnych danych, które potem umożliwiały przestępcom kradzież kont i pieniędzy.

Zobacz również: Brytyjczycy jako pierwsi przystąpią do szczepień. Nie ominą rodziny królewskiej

Bank PKO wyjaśnia, jak rozpoznać taką fałszywą stronę. Należy zwrócić szczególną uwagę na logo firmy oraz upewnić się, że domena jest właściwa i kończy się na „.pl”. Ponadto przed akceptacją transakcji należy przynajmniej dwukrotnie sprawdzić numer konta odbiorcy oraz kwotę przelewu.

Jak nie stracić pieniędzy

PKO przypomina o ważnej zasadzie, która umyka wielu z nas podczas przeprowadzania operacji w Internecie. Stronę banku należy wpisać w wyszukiwarkę samodzielnie. W przypadku wszelkich odnośników jest zawsze ryzyko, że nie zostaniemy przeniesieni na oryginalną witrynę.

Należy też zgłaszać wszystkie podejrzenia, które pojawią się u nas na jakimkolwiek etapie korzystania z usług banku. Jeśli dostaniemy podejrzanego maila, telefon czy sms, warto natychmiast zgłosić taką sytuację, dzwoniąc na infolinię banku PKO. Jeśli nawet byłby to fałszywy alarm, pracownicy banku zweryfikują dla nas wiadomość, która wzbudziła nasze podejrzenia i potwierdzą, czy jest ona oficjalnym komunikatem banku, czy też sprawką oszustów.

Podwójna autoryzacja

Tym, co może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszych oszczędności, jest ustawienie dwustopniowej autoryzacji podczas logowania na konto. Wówczas nasza tożsamość zostanie zweryfikowana nie tylko poprzez wpisanie loginu i hasła, lecz także poprzez weryfikację telefoniczną lub przez aplikację mobilną.

Co prawda logowanie w ten sposób trwa nieco dłużej, lecz znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo, gdyż oszuści nie są w stanie odtworzyć tak skomplikowanej weryfikacji. Jeśli zostalibyśmy wówczas przekierowani na fałszywą stronę, bez trudu zorientowalibyśmy się, że coś jest nie tak.

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >