Techgame.pl
Bitcoiny

pixabay.com

Prezes giełdy kryptowalut ukradł inwestorom miliardy dolarów i uciekł do Albanii

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Faruk Fatih Ozer, CEO giełdy kryptowalut Thodex, uciekł do Albanii z 2 miliardami dolarów należącymi do kilkuset tysięcy klientów jego firmy. Interpol wydał na niego list gończy, a kilkudziesięciu pracowników Thodex zostało zatrzymany

Kryptowaluty to rynek, przez który przewijają się ogromne sumy pieniędzy, które kuszą tych mniej uczciwych. Żywym dowodem jest Faruk Ozer, prezes kryptowalutowej giełdy Thodex, który uciekł z 2 miliardami dolarów należącymi do jego klientów.

Uciekł z pieniędzmi inwestorów

W ostatnich dniach turecka policja zatrzymała 78 pracowników firmy Thodex oraz przeszukała biura w siedzibie przedsiębiorstwa w Stambule. Powód? Nagłe zamknięcie ruchu na giełdzie i zamrożenie środków wszystkich klientów, przy jednoczesnym “zaginięciu” prezesa firmy.

Prezes na szczęście znalazł się stosunkowo szybko… w Albanii. Jego twarz została uchwycona na kamerach stambulskiego lotniska, dzięki czemu szybko udało się wyśledzić Faruka Ozera, przebywającego obecnie w albańskiej Tiranie, do której z jakiegoś powodu wyjechał w dużym pośpiechu, nie informując współpracowników o swoich zamiarach.

Trwa dochodzenie

Faruk Ozer zachowuje się tymczasem, jakby jego działania były zupełnie naturalne, a wyjazd do Albanii był powodowany kwestiami służbowymi. Na swoim Twitterze wyjaśnił, że zatrzymanie działania giełdy i blokada środków inwestorów wynika z faktu, że trwa śledztwo w sprawie podejrzanej, dużej transakcji, obejmującej aż 30 tysięcy kont.

Prezes zapewnił, że dostęp do środków zostanie zwrócony użytkownikom tak szybko, jak to możliwe. Nie podał jednak żadnej konkretnej daty, a fakt, że o owym śledztwie wewnętrznym firmy nie poinformował klientów, nie pomaga w dawaniu wiary słowom Ozera. W związku z tymi wydarzeniami Interpol wydał list gończy za Farukiem Ozerem i na wniosek policji w Stambule, nakazał ekstradycję prezesa Thodexu z Albanii.

Rynek kryptowalut

Kryptowaluty to obecnie niesamowicie wartościowy rynek, przez co przyciąga on wiele osób i jeszcze większe pieniądze. W Turcji jest on szalenie popularny ze względu na fakt, że lira, lokalna waluta, mocno traci na wartości, więc mieszkańcy kraju zaczęli zwracać się ku bardziej wartościowym środkom - takim jak euro, dolary czy Bitcoiny.

Kryptowaluty jako takie są w obecnych czasach przedmiotem wielu dyskusji. Zamieszanie na rynku kart graficznych, za które odpowiedzialni są między innymi kryptowalutowi górnicy to nieistotna błahostka w porównaniu z ostatnimi oskarżeniami o szkodliwość samego procesu ich kopania dla środowiska naturalnego. O kryptowalutach z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy.

źródło: cnbc.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >