Techgame.pl
Klawiatura z serwisami społecznościowymi

pixabay.com

Rejestracja na portalach społecznościowych tylko z dowodem osobistym. Kontrowersyjna reforma rządu Australii

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Australijski rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji tożsamości przy zakładaniu kont w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy nawet Tinder. Wszystko po to, by zminimalizować ilość oszustw dokonywanych przez Internet i osł

Australia nie ma ostatnio lekkiego życia w sieci. Zaledwie kilka tygodni temu Facebook wyłączył jej obywatelom możliwość przeglądania i publikowania treści pochodzących od krajowych i światowych mediów. Wszystko przez nowe prawo, które każe serwisom społecznościowym płacić lokalnym wydawcom mediów za możliwość publikacji ich treści.

Media społecznościowe tylko z dowodem osobistym

Teraz australijski rząd rozważa wykonanie następnego, jeszcze bardziej kontrowersyjnego kroku. Jeśli projekt ustawy zostanie przegłosowany w australijskim parlamencie, do rejestracji we wszystkich serwisach społecznościowych będzie konieczne zweryfikowanie swojej tożsamości. Już teraz zazwyczaj jesteśmy proszeni o podanie maila i numeru telefonu podczas rejestracji. Australia chce pójść znacznie dalej.

Jak podaje serwis Instalki.pl, by założyć konto w serwisie takim jak Facebook, Tinder czy Instagram, konieczne będzie podanie danych z dowodu tożsamości. Może być nim dowód osobisty lub paszport. W ten sposób australijski rząd chce przeciwdziałać nadużyciom, których dopuszcza się wielu użytkowników wspomnianych serwisów.

Przemoc w sieci

W Internecie każdego dnia dochodzi do milionów mniejszych lub większych przestępstw i toksycznych zachowań. Nękanie, stalkowanie, trollowanie czy bardzo popularny i niezwykle krzywdzący hejt to powszechnie spotykane zjawiska, na które ludzie nie pozwoliliby sobie, gdyby mieli świadomość, że nie są anonimowi. Oczywiście do tego dochodzą także znacznie poważniejsze nadużycia, jak kradzież tożsamości czy wyłudzanie danych i pieniędzy, podszywając się pod kogoś innego.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo duża ingerencja w prywatność użytkowników mediów społecznościowych, która z pewnościom nie spodoba się obywatelom Australii. Nie jest to zresztą jedyna planowana zmiana. Tamtejszy rząd planuje również modyfikację kar grożących za dopuszczanie się nadużyć w Internecie.

Choć zmiany rozważane przez australijski rząd wydają się bardzo surowe i restrykcyjne, być może są właśnie tym, czego potrzeba, by w końcu internauci przestali czuć się bezkarni i poświęcali nieco więcej czasu na zastanowienie przed napisaniem wszystkiego, co im ślina na języki przyniesie. Internet jest źródłem wielu nieszczęść, których przykładów nie trzeba szukać daleko. Może rzeczywiście nadszedł czas, by coś z tym zrobić?

źródło: instalki.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >