Techgame.pl
Klawiatura z serwisami społecznościowymi

pixabay.com

Rejestracja na portalach społecznościowych tylko z dowodem osobistym. Kontrowersyjna reforma rządu Australii

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Australijski rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji tożsamości przy zakładaniu kont w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy nawet Tinder. Wszystko po to, by zminimalizować ilość oszustw dokonywanych przez Internet i osł

Australia nie ma ostatnio lekkiego życia w sieci. Zaledwie kilka tygodni temu Facebook wyłączył jej obywatelom możliwość przeglądania i publikowania treści pochodzących od krajowych i światowych mediów. Wszystko przez nowe prawo, które każe serwisom społecznościowym płacić lokalnym wydawcom mediów za możliwość publikacji ich treści.

Media społecznościowe tylko z dowodem osobistym

Teraz australijski rząd rozważa wykonanie następnego, jeszcze bardziej kontrowersyjnego kroku. Jeśli projekt ustawy zostanie przegłosowany w australijskim parlamencie, do rejestracji we wszystkich serwisach społecznościowych będzie konieczne zweryfikowanie swojej tożsamości. Już teraz zazwyczaj jesteśmy proszeni o podanie maila i numeru telefonu podczas rejestracji. Australia chce pójść znacznie dalej.

Jak podaje serwis Instalki.pl, by założyć konto w serwisie takim jak Facebook, Tinder czy Instagram, konieczne będzie podanie danych z dowodu tożsamości. Może być nim dowód osobisty lub paszport. W ten sposób australijski rząd chce przeciwdziałać nadużyciom, których dopuszcza się wielu użytkowników wspomnianych serwisów.

Przemoc w sieci

W Internecie każdego dnia dochodzi do milionów mniejszych lub większych przestępstw i toksycznych zachowań. Nękanie, stalkowanie, trollowanie czy bardzo popularny i niezwykle krzywdzący hejt to powszechnie spotykane zjawiska, na które ludzie nie pozwoliliby sobie, gdyby mieli świadomość, że nie są anonimowi. Oczywiście do tego dochodzą także znacznie poważniejsze nadużycia, jak kradzież tożsamości czy wyłudzanie danych i pieniędzy, podszywając się pod kogoś innego.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo duża ingerencja w prywatność użytkowników mediów społecznościowych, która z pewnościom nie spodoba się obywatelom Australii. Nie jest to zresztą jedyna planowana zmiana. Tamtejszy rząd planuje również modyfikację kar grożących za dopuszczanie się nadużyć w Internecie.

Choć zmiany rozważane przez australijski rząd wydają się bardzo surowe i restrykcyjne, być może są właśnie tym, czego potrzeba, by w końcu internauci przestali czuć się bezkarni i poświęcali nieco więcej czasu na zastanowienie przed napisaniem wszystkiego, co im ślina na języki przyniesie. Internet jest źródłem wielu nieszczęść, których przykładów nie trzeba szukać daleko. Może rzeczywiście nadszedł czas, by coś z tym zrobić?

źródło: instalki.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >