Techgame.pl
Maszt sieci 5G

Pixabay

Orange uruchamia sieć 5G w kolejnych miastach. Mieszkańcy Trójmiasta objęci zasięgiem

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Sieć 5G jest szalenie istotną technologią w dzisiejszych czasach, która wdrażana jest w coraz większej liczbie miast. O kolejnych miejscach z obsługą 5G informuje sieć Orange. Mowa tym razem o Trójmieście.

  • Orange informuje o uruchomieniu 5G w kolejnych miastach Polski

  • Tym razem z nowego rozwiązania korzystać może 90 tysięcy mieszkańców Trójmiasta

  • Sieć 5G jest niezwykle istotną technologią, która wdrażana jest coraz częściej

Sieć 5G, jak wspólnie grzmią przedstawiciele polskich operatorów sieci komórkowych, musi zostać wdrożone na znacznie szerszą skalę. Do roboty zabrało się Orange - 90 tysięcy mieszkańców Trójmiasta zostało objętych zasięgiem. 

Sieć 5G w Orange

Orange to jeden z czołowych polskich operatorów sieci komórkowych. Nic więc dziwnego, że coraz prężniej rozwija swoją ofertę nie tylko dostępnych urządzeń, ale i liczbę stacji bazowych mogących nadawać sygnał 5G. W Polsce jednak nie ma jeszcze tak dobrze rozwiniętej infrastruktury sieci 5G, jednak jest to sprawa, która dość dynamicznie się zmienia.

Orange, dla przykładu, oferuje aktualnie usługę #hello5G, która aktualnie uruchomiona jest na częstotliwości 2100 MHz, współdzielonej z 4G LTE. Kolejnym pasmem nadawcze, na którym można nadawać sygnał 5G to 2600 MHz, jednak jest to zarezerwowane dla usług Plusa. 

To, rzecz jasna, nie wszystko. W naszym kraju potrzeba jeszcze trochę pracy, aby w pełni wykorzystać potencjał sieci 5G, jednak już teraz wiemy, że wkrótce usługi te powinny zostać uruchomione na pasmach 700 MHz, 3,4-3,8 GHz i 26 GHz (mmWave). Jak na razie więc, pozostaje nam zadowolić się tym, co mamy. 

A mamy coraz więcej - 5G w Trójmieście

Orange poinformował, że ich sieć 5G została uruchomiona w kolejnych miastach w Polsce, tym razem mowa o Trójmieście, czyli Gdańsku, Gdyni i Sopotu. Łącznie, zgodnie z informacjami od Orange, w zasięgu nadajników znalazło się ponad 90 tysięcy osób, a 5G złapiemy nawet na głównym szlaku komunikacyjnym. 

Do tej pory operatorowi "pomarańczowych" udało się uruchomić w naszym kraju łącznie 1600 stacji bazowych. Żeby jednak odbierać i móc korzystać z technologii 5G potrzebujemy konkretnych modeli smartfonów. Tych, na szczęście, przybywa - nawet nie tak dawno temu pisaliśmy o kolejnych (tanich, tym razem) modelach od Realme. No i, nie zapominajmy, potrzebujemy również odpowiedniej taryfy.

Zgodnie z danymi Orange, technologia 5G od tego operatora obejmuje swoim zasięgiem ponad 6 milionów klientów rozsianych na blisko 400 miejscowości. Plus, uważany aktualnie za lidera 5G (w końcu jako pierwszy informował o wdrażaniu nowej technologii), zapewnia dostęp około milionowi klientów więcej. 

5G to przyszłość dla świata

Całkiem niedawno na gruchnęła informacja o tym, że Chiny już niedługo chcą testować możliwości sieci... 6G. Nie musimy się jednak przejmować tym, że 6G wyprze (jeszcze nie wdrożone) 5G, gdyż przed nami naprawdę długa droga. Nie zmienia to jednak faktu, że 5G, mające być podstawą wielu nowych technologii, jest szalenie istotne. 

Sieć 5G nie tylko usprawni cały system wymiany informacji, ale i wyeliminuje wiele problemów sieci 4G. Mowa tu chociażby o przeciążeniach sieci, gdy zbyt dużo urządzeń jest jednocześnie podłączonych do tego samego nadajnika, co, niestety, zdarza się już coraz częściej. W tej kwestii 5G wygrywa, gdyż obsłuży aż milion urządzeń na 500 km² w przeciwieństwie do 4G - milion na 1 km².

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >