Techgame.pl
Maszt sieci 5G

Pixabay

Orange uruchamia sieć 5G w kolejnych miastach. Mieszkańcy Trójmiasta objęci zasięgiem

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Sieć 5G jest szalenie istotną technologią w dzisiejszych czasach, która wdrażana jest w coraz większej liczbie miast. O kolejnych miejscach z obsługą 5G informuje sieć Orange. Mowa tym razem o Trójmieście.

  • Orange informuje o uruchomieniu 5G w kolejnych miastach Polski

  • Tym razem z nowego rozwiązania korzystać może 90 tysięcy mieszkańców Trójmiasta

  • Sieć 5G jest niezwykle istotną technologią, która wdrażana jest coraz częściej

Sieć 5G, jak wspólnie grzmią przedstawiciele polskich operatorów sieci komórkowych, musi zostać wdrożone na znacznie szerszą skalę. Do roboty zabrało się Orange - 90 tysięcy mieszkańców Trójmiasta zostało objętych zasięgiem. 

Sieć 5G w Orange

Orange to jeden z czołowych polskich operatorów sieci komórkowych. Nic więc dziwnego, że coraz prężniej rozwija swoją ofertę nie tylko dostępnych urządzeń, ale i liczbę stacji bazowych mogących nadawać sygnał 5G. W Polsce jednak nie ma jeszcze tak dobrze rozwiniętej infrastruktury sieci 5G, jednak jest to sprawa, która dość dynamicznie się zmienia.

Orange, dla przykładu, oferuje aktualnie usługę #hello5G, która aktualnie uruchomiona jest na częstotliwości 2100 MHz, współdzielonej z 4G LTE. Kolejnym pasmem nadawcze, na którym można nadawać sygnał 5G to 2600 MHz, jednak jest to zarezerwowane dla usług Plusa. 

To, rzecz jasna, nie wszystko. W naszym kraju potrzeba jeszcze trochę pracy, aby w pełni wykorzystać potencjał sieci 5G, jednak już teraz wiemy, że wkrótce usługi te powinny zostać uruchomione na pasmach 700 MHz, 3,4-3,8 GHz i 26 GHz (mmWave). Jak na razie więc, pozostaje nam zadowolić się tym, co mamy. 

A mamy coraz więcej - 5G w Trójmieście

Orange poinformował, że ich sieć 5G została uruchomiona w kolejnych miastach w Polsce, tym razem mowa o Trójmieście, czyli Gdańsku, Gdyni i Sopotu. Łącznie, zgodnie z informacjami od Orange, w zasięgu nadajników znalazło się ponad 90 tysięcy osób, a 5G złapiemy nawet na głównym szlaku komunikacyjnym. 

Do tej pory operatorowi "pomarańczowych" udało się uruchomić w naszym kraju łącznie 1600 stacji bazowych. Żeby jednak odbierać i móc korzystać z technologii 5G potrzebujemy konkretnych modeli smartfonów. Tych, na szczęście, przybywa - nawet nie tak dawno temu pisaliśmy o kolejnych (tanich, tym razem) modelach od Realme. No i, nie zapominajmy, potrzebujemy również odpowiedniej taryfy.

Zgodnie z danymi Orange, technologia 5G od tego operatora obejmuje swoim zasięgiem ponad 6 milionów klientów rozsianych na blisko 400 miejscowości. Plus, uważany aktualnie za lidera 5G (w końcu jako pierwszy informował o wdrażaniu nowej technologii), zapewnia dostęp około milionowi klientów więcej. 

5G to przyszłość dla świata

Całkiem niedawno na gruchnęła informacja o tym, że Chiny już niedługo chcą testować możliwości sieci... 6G. Nie musimy się jednak przejmować tym, że 6G wyprze (jeszcze nie wdrożone) 5G, gdyż przed nami naprawdę długa droga. Nie zmienia to jednak faktu, że 5G, mające być podstawą wielu nowych technologii, jest szalenie istotne. 

Sieć 5G nie tylko usprawni cały system wymiany informacji, ale i wyeliminuje wiele problemów sieci 4G. Mowa tu chociażby o przeciążeniach sieci, gdy zbyt dużo urządzeń jest jednocześnie podłączonych do tego samego nadajnika, co, niestety, zdarza się już coraz częściej. W tej kwestii 5G wygrywa, gdyż obsłuży aż milion urządzeń na 500 km² w przeciwieństwie do 4G - milion na 1 km².

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >