Aplikacje
Źródło: Pixabay.com

W sklepie Google Play aż roi się od złośliwych aplikacji. Wykradają dane osobowe

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
25 Lutego 2021

Najnowszy raport o bezpieczeństwie aplikacji dostępnych dla użytkowników Sklepu Play nie napawa optymizmem. Zespół Dr. Web, zajmujący się oprogramowaniem zapobiegającym wirusom i niebezpiecznym aplikacjom, znalazł kilkadziesiąt aplikacji zawierających szkodliwe oprogramowanie, niewykrywalne dla zabezpieczeń Google Play.

  • Dr. Web opublikował raport bezpieczeństwa Sklepu Play
  • Okazało się, że jest tam wciąż wiele niebezpiecznych aplikacji
  • Niestety przestępcy zorientowali się, że Dr. Web jest na ich tropie

Niebezpieczeństwa w Internecie niestety mogą czaić się na każdej odwiedzanej przez nas stronie. Trzeba nieustannie mieć się na baczności i korzystać tylko ze sprawdzonych, legalnych źródeł plików i witryn. Jednak co, jeśli właśnie w takim bezpiecznym miejscu jak Sklep Play wciąż znajdują się pliki zagrażające naszym urządzeniom?

Niebezpieczne aplikacje w Sklepie Play

Teoretycznie Google zapewnia ochronę i weryfikację pod względem bezpieczeństwa wszystkich aplikacji znajdujących się w Sklepie Play, który jest głównym źródłem wszystkich programów, które pobieramy na smartfony z oprogramowaniem Android. Jednakże w praktyce kwestia ta nie jest wcale taka prosta.

Niestety oprogramowanie zabezpieczające Sklep Play nie jest idealne. Tak jak żaden algorytm stworzony przez człowieka. Hakerzy regularnie znajdują sposoby na obejście zabezpieczeń, co skutkuje pojawianiem się niebezpiecznych aplikacji, które przemycają wirusy na nasze urządzenie.

Wirus tkwi w reklamach

Specjaliści z Dr. Web przeskanowali aplikacje znajdujące się w Sklepie Play i niestety nie mają dobrych wieści. W raporcie ze stycznia znalazło się znacznie więcej zagrożeń niż w grudniu ubiegłego roku. Jednym z najbardziej powszechnych problemów są aplikacje zawierające moduł Adware.NewDitch.

Uwaga, mBank ostrzega klientów przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod pracownikówUwaga, mBank ostrzega klientów przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod pracownikówCzytaj dalej

Co prawda oprogramowanie typu Adware nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla naszego urządzenia i danych, jednak bez naszej zgody uruchamia w tle strony z reklamami, co znacznie spowalnia pracę naszych urządzeń.

Ponadto reklamy te mogą zawierać w sobie linki do niebezpiecznych stron wyłudzających nasze dane lub instalujących szkodliwe oprogramowanie bez naszej wiedzy. Poza stosunkowo mało szkodliwym modułem Adware, wśród aplikacji można znaleźć przeróżne wirusy, wśród których królują popularne trojany.

Oszuści tuszują ślady

Niestety z 21 zaraportowanych przez Dr. Web aplikacji, tylko jedną z nich udało usunąć się ze sklepu Play. W przypadku pozostałych programów właściciele zauważyli niecodzienny ruch i szybko zaktualizowali swoje aplikacje, by nie było w nich śladu po szkodliwych modułach. Miejmy nadzieję, że z pomocą zespołu Dr. Web uda się wprowadzić aktualizację systemów bezpieczeństwa Sklepu Play, gdyż najwyraźniej hakerzy poczynają sobie w nim bez skrupułów.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł