Techgame.pl
Aplikacje

Pixabay.com

W sklepie Google Play aż roi się od złośliwych aplikacji. Wykradają dane osobowe

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Najnowszy raport o bezpieczeństwie aplikacji dostępnych dla użytkowników Sklepu Play nie napawa optymizmem. Zespół Dr. Web, zajmujący się oprogramowaniem zapobiegającym wirusom i niebezpiecznym aplikacjom, znalazł kilkadziesiąt aplikacji zaw

  • Dr. Web opublikował raport bezpieczeństwa Sklepu Play

  • Okazało się, że jest tam wciąż wiele niebezpiecznych aplikacji

  • Niestety przestępcy zorientowali się, że Dr. Web jest na ich tropie

Niebezpieczeństwa w Internecie niestety mogą czaić się na każdej odwiedzanej przez nas stronie. Trzeba nieustannie mieć się na baczności i korzystać tylko ze sprawdzonych, legalnych źródeł plików i witryn. Jednak co, jeśli właśnie w takim bezpiecznym miejscu jak Sklep Play wciąż znajdują się pliki zagrażające naszym urządzeniom?

Niebezpieczne aplikacje w Sklepie Play

Teoretycznie Google zapewnia ochronę i weryfikację pod względem bezpieczeństwa wszystkich aplikacji znajdujących się w Sklepie Play, który jest głównym źródłem wszystkich programów, które pobieramy na smartfony z oprogramowaniem Android. Jednakże w praktyce kwestia ta nie jest wcale taka prosta.

Niestety oprogramowanie zabezpieczające Sklep Play nie jest idealne. Tak jak żaden algorytm stworzony przez człowieka. Hakerzy regularnie znajdują sposoby na obejście zabezpieczeń, co skutkuje pojawianiem się niebezpiecznych aplikacji, które przemycają wirusy na nasze urządzenie.

Wirus tkwi w reklamach

Specjaliści z Dr. Web przeskanowali aplikacje znajdujące się w Sklepie Play i niestety nie mają dobrych wieści. W raporcie ze stycznia znalazło się znacznie więcej zagrożeń niż w grudniu ubiegłego roku. Jednym z najbardziej powszechnych problemów są aplikacje zawierające moduł Adware.NewDitch.

Co prawda oprogramowanie typu Adware nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla naszego urządzenia i danych, jednak bez naszej zgody uruchamia w tle strony z reklamami, co znacznie spowalnia pracę naszych urządzeń.

Ponadto reklamy te mogą zawierać w sobie linki do niebezpiecznych stron wyłudzających nasze dane lub instalujących szkodliwe oprogramowanie bez naszej wiedzy. Poza stosunkowo mało szkodliwym modułem Adware, wśród aplikacji można znaleźć przeróżne wirusy, wśród których królują popularne trojany.

Oszuści tuszują ślady

Niestety z 21 zaraportowanych przez Dr. Web aplikacji, tylko jedną z nich udało usunąć się ze sklepu Play. W przypadku pozostałych programów właściciele zauważyli niecodzienny ruch i szybko zaktualizowali swoje aplikacje, by nie było w nich śladu po szkodliwych modułach. Miejmy nadzieję, że z pomocą zespołu Dr. Web uda się wprowadzić aktualizację systemów bezpieczeństwa Sklepu Play, gdyż najwyraźniej hakerzy poczynają sobie w nim bez skrupułów. 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

  • Wielka wyprzedaż w PlayStation Store. Ponad 900 przecenionych tytułów na PS4 i PS5

  • Figurka Wiedźmina Geralta za astronomiczne 17999 zł. Przygotuje ją Mennica Gdańska

  • Użytkownicy TikToka próbują podpalać śnieg by udowodnić, że jest "fałszywy". Nie, to nie żart

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >