Techgame.pl
Eksplozja Starship SN10

youtube.com/Everyday Astronaut/kadr z filmu

SpaceX przeprowadził udane lądowanie statku Starship. Kilka minut później wszystko eksplodowało

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

W nocy z 3 na 4 marca odbył się kolejny test statku kosmicznego Starship, konstruowanego przez firmę SpaceX. Był to trzeci test lotniczy pojazdu. Dwa ostatnie zakończyły się rozbiciem prototypów, tym razem jednak Starship SN10 szczęśliwie wylądował

  • SpaceX przeprowadził kolejny test lotu statku Starship

  • Po raz pierwszy pojazd wylądował na ziemi bez problemu

  • Po kilku minutach nastąpiła jednak eksplozja, która zniszczyła Starship SN10

W takich chwilach na Elona Muska i SpaceX zwracają się oczy całego świata. Od kilku miesięcy trwają testy najnowszego statku kosmicznego, którego celem będzie wyniesienie ludzi na Księżyc oraz Marsa. Starship ma być innowacyjnym, wielorazowym pojazdem, co sprawia, że procedura lądowania jest jednym z kluczowych momentów każdego lotu.

Test Starship SN10

Starship SN10 to trzeci prototyp statku firmy SpaceX, który wzniósł się na wysokość kilkunastu kilometrów, by chwilę później zacząć opadać i podchodzić do lądowania. Zarówno SN8, jak i SN9 nie podołały temu zadaniu. Procedura jest wyjątkowo skomplikowana, gdyż w ciągu ostatnich sekund lotu statek musi wykonać obrót o ponad 90 stopni, by ustawić się w pozycji, z której startował, zanim dotknie podłoża.

W przypadku SN10 SpaceX postanowił wypróbować nowy sposób lądowania, z wykorzystaniem wszystkich trzech silników Raptor, w które wyposażony jest Starship. Wcześniej lądowano z wykorzystaniem jedynie dwóch. Eksperyment powiódł się i trwający 6 min i 20 sekund lot został zakończony delikatnym lądowaniem na platformie w teksańskim kompleksie Boca Chica.

Eksplozja po lądowaniu

Prowadzący transmisję SpaceX, inżynier John Insprucker, zachwycał się miękkim lądowaniem Starship SN10, które skwitował powiedzeniem “do trzech razy sztuka”. Wydawało się, że wszystko poszło dobrze i kilka minut później zakończono oficjalnego streama. Na szczęście inni transmitujący wydarzenie nie zdążyli jeszcze zakończyć swoich programów, gdy 8 minut po lądowaniu, statek nagle wyleciał w powietrze. Niestety, nieintencjonalnie.

Potężna eksplozja w rejonie silników rozerwała Starship na dwie części, wyrzucając w powietrze większą część kadłuba statku, który następnie roztrzaskał się z hukiem o ziemię. Na szczęście ani na statku, ani w pobliżu platformy nie było ludzi, więc nikt nie ucierpiał podczas wybuchu. Co się właściwie stało?

Tego niestety jeszcze nie wiemy. Elon Musk i SpaceX nie skomentowali jeszcze eksplozji modelu SN10. Jednakże fakt, że chwilę po lądowaniu rozpoczęto procedurę polewania wodą platformy sugeruje, że prawdopodobnie temperatura silników nie była taka, jakiej inżynierowie by sobie życzyli. Z pewnością więcej informacji zostanie podane wkrótce. Tymczasem pozostaje nam czekać na testowy lot statku Starship SN11, który z pewnością nastąpi w najbliższych miesiącach.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >