Rakieta Super Heavy BN1 i Starship
Źródło: twitter.com/Elon Musk

Protoryp nowej rakiety SpaceX gotowy. Elon Musk przedstawia Super Heavy BN1

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
20 Marca 2021

Elon Musk ogłosił wczoraj na swoim Twitterze, że pierwszy prototyp rakiety Super Heavy został oficjalnie ukończony. Nowa rakieta zastąpi zasłużonego Falcona 9 i w przyszłości wyniesie statek Starship na orbitę Ziemi i dalej, w kierunku Księżyca, a potem miejmy nadzieję również Marsa.

  • Ukończono pierwszy prototyp rakiety Super Heavy
  • Firma SpaceX poinformowała jednak, że dopiero BN2 wzniesie się w powietrze
  • Elon Musk planuje posłać Starshipa w kosmos przed końcem czerwca 2021

Rakiety kosmiczne, takie jak Falcon 9 czy Super Heavy, są konieczne, by Starship (lub dowolny inny statek) mógł opuścić ziemską atmosferę. To właśnie rakiety, zwane boosterami, mają możliwość osiągnąć odpowiednią prędkość i pokonać siłę ziemskiej grawitacji. Dlaczego wobec tego regularnie oglądamy ostatnimi czasy starty samego Starshipa, skoro w takiej formie i tak nie będzie w stanie opuścić naszej planety?

Rakieta kosmiczna Super Heavy

Testy samego Starshipa są konieczne z bardzo ważnego powodu - statek musi być w stanie bezpiecznie wylądować. Owszem, rakieta wyniesie go na orbitę. Jednakże później odłączy się od statku i wróci bezpiecznie na Ziemię (przynajmniej według założeń SpaceX), by zostać ponownie wykorzystana w kolejnych misjach. Wówczas Starship będzie musiał radzić sobie sam. Musi więc nie tylko umieć latać, ale też lądować, a póki co z tym właśnie ma największe problemy.

Wracając do Super Heavy - jest to cylindryczny kolos o średnicy 9 metrów i długości 70 metrów, który wraz z zamontowanym na nim w przyszłości Starshipem, będzie mierzył okrągłe 120 metrów wysokości. Zbudowany w całości ze stali nierdzewnej oraz wyposażony w stery aerodynamiczne, wspomagające rakietę przy procesie lądowania. Super Heavy będzie zasilona przez silniki Raptor - ostateczna liczba zależy od wyników przyszłych testów rakiety. Obecnie szacuje się, że będzie ich od 24 do 31.

Prototyp BN1

Obecnie ukończony prototyp Super Heavy BN1 nie jest jeszcze przeznaczony do lotu. Ten egzemplarz powstał w celu dopracowania technologii budowy, logistyki i metodyki transportu rakiety z hangaru na stanowisko startowe. Dopiero prototyp BN2 wzniesie się w przyszłości w powietrze, jednakże daty testów lotniczych pozostają nieznane.

Nadchodzą zmiany w Night City. Twórcy Cyberpunka 2077 ujawniają nowościNadchodzą zmiany w Night City. Twórcy Cyberpunka 2077 ujawniają nowościCzytaj dalej

Elon Musk jednak nie kryje optymizmu i twierdzi, że Super Heavy BN3 wyniesie Starshipa SN20 w przestrzeń kosmiczną przed końcem czerwca 2021 roku, co wydaje się niezwykle mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę fakt, że zaledwie kilkanaście dni temu Starship SN10 eksplodował zaraz po lądowaniu…

Nie zmienia to jednak faktu, że Starship jest coraz bliżej wykonywania lotów kosmicznych i realizacji wizji Elona Muska o podboju kosmicznych rubieży. Z pewnością w niedalekiej przyszłości transmitowane będą kolejne testy pojazdów firmy SpaceX, o czym będziemy na bieżąco informować.

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł