Tesla Model S
Źródło: screen ze strony/ https://www.tesla.com/pl_pl/models/

Nowa Tesla Model S konkurencją dla PS5 i Xbox'a Series X? Odpalisz na niej Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Stycznia 2021

Mało kto spodziewałby się tego, ale najnowsza Tesla może stanowić nie lada konkurencję dla PlayStation 5 i Xbox'a Series X. Elon Musk zapowiedział właśnie nową wersję klasycznej Tesla S z 2012 roku. Będziesz mógł na nim zagrać w... Wiedźmina 3 albo Cyberpunka 2077.

  • Na odświeżonej wersji Tesli Model S da się grać w gry nowej generacji
  • Zdaniem Elona Muska, samochód odpali nawet Wiedźmina 3 czy Cyberpunka 2077
  • Samochód wyceniono na 80 tys. dolarów

Jeżeli nie interesuje Cię Xbox Series X, ale PlayStation 5 nie jest od dłuższego czasu dostępne w żadnym sklepie, nie łam się. Najnowsza, odświeżona wersja Tesla Model S może być w stanie zapewnić podobne doświadczenia. Tak, możesz na niej grać w gry. I to jakie!

Tesla S wersja reboot

Elon Musk potwierdził nową wersję jednej z cieplej przyjętych Tesli, czyli Model S z 2012 roku. Choć na pierwszy rzut oka (spoglądając na zewnętrzną stronę pojazdu) różnic za dużo nie widać, wystarczy zajrzeć do środka, aby przekonać się, że nowe auto dostosowano do dzisiejszych oczekiwań i standardów.

Klasyczna Tesla Model S doczekała się przede wszystkim zmian wewnątrz. Pierwszym, co rzuca się nam w oczy, jest nowy wolant, który zastępuje kierownicę. Choć "sterownik" rodem z samolotu nie wydaje się łatwiejszy w obsłudze, zgadujemy, że ma on stanowić kolejny krok ku pełnej autonomii pojazdów tego producenta.

Oprócz tego dodano przyciski (np. zmiany kierunku jazdy czy obsługi kierunkowskazów), a także standardowy już dla Tesli horyzontalny, nowoczesny ekran. Nie oznacza to jednak, że zniknął wyświetlacz przed kierownicą - ten wciąż jest i mierzy 12,3 cali. Mimo wszystko zdecydowano się na ulepszenie gamy kolorów, jakości obrazu i rozdzielczości.

Axiom Space zabierze na ISS kosmicznych turystów. Znamy ceny biletówAxiom Space zabierze na ISS kosmicznych turystów. Znamy ceny biletówCzytaj dalej

Wiedźmin 3 lub Cyberpunk 2077 w samochodzie

Ulepszona wersja nowej Tesli ma zapewnić osiągi rzędu odległości 840 kilometrów na jednym ładowaniu. Do "setki" przyśpieszy w ciągu zaledwie 2,1 sekundy. Imponujące? Dla fanów motoryzacji zapewne tak, jednak nowy pojazd wyróżnia się nie tylko znacznie ulepszonymi osiągami.

Tesla Model S zagwarantować ma, jak podaje producent 10-teraflopowy komputer gamingowy. Jeżeli wspomniane 10 teraflopów odnosi się do mocy graficznej - jest czym się chwalić. Oznaczałoby to, że nowa Tesla może stanowić konkurencję dla konsol nowej generacji - PlayStation 5 i Xbox'a Series X.

Obrazy Techgame

Pierwsza z nich wyposażona jest w jednostkę graficzną o mocy 10,28 teraflopów, druga zaś pełne 12 teraflopów. Oczywiście nie jest to jedyny wyznacznik tego, jak dany sprzęt sobie poradzi w coraz bardziej wymagających grach, jednak z pewnością pełni w tej kwestii kluczowe znaczenie. Raczej mało kto mógłby pomyśleć, że Tesla S da radę stanąć w szranki z nową generacją konsol do gier.

Dokładnej specyfikacji, niestety, nie znamy

Jak podaje Elon Musk w licznych wpisach na Twitterze, "gamingowy samochód" jest w stanie uruchomić Wiedźmina 3, a nawet... Cyberpunka 2077. Pytanie tylko, czy gry te muszą zostać specjalne dostosowane do bycia odpalanymi na Tesli, czy raczej potrzebujemy standardowej, komputerowej edycji. No i jakie kontrolery są wspierane? Zdaniem Tesli - bezprzewodowe. To jednak znaczy tyle, co nic.

Obrazy Techgame

Choć możliwość grania w Wiedźmina 3 na wyjeździe brzmi całkiem zachęcająco, dość abstrakcyjnie wygląda wizja siedzenia w samochodzie przez ponad 100 godzin w celu wymaksowania produkcji. Mimo wszystko 17-calowy główny ekran o rozdzielczości 2200 x 1300 pikseli brzmi, jakby został wręcz stworzony z myślą o grach. Do tej pory w Teslach dało się chociażby oglądać Netflixa lub grać w mniejsze produkcje, ale nigdy w coś z segmentu AAA.

Tesla Model S w odświeżonej wersji została wyceniona na 80 tysięcy dolarów, czyli około 300 tysięcy złotych. Choć cena nie jest konkurencyjna dla PS5 czy XSX, nie brzmi aż tak fatalnie. Nie wiemy jednak, kiedy samochód może trafić do Polski.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł