Techgame.pl
Materiał ilustracyjny

Marek BAZAK/East News

Tutaj Polacy zarabiają gigantyczne pieniądze. Stawki w branży IT jednymi z najwyższych w kraju

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Gdzie można znaleźć najwyższe zarobki na polskim rynku pracy? Oczywiście w branży IT. Od początku pandemii koronawirusa ta prawda stała się jeszcze bardziej adekwatna do rzeczywistości. Zarobki specjalistów od informatyki kilkukrotnie przewyższają

Rynek pracy w Polsce i na świecie zmienia się dynamicznie z upływem lat, nowymi trendami i technologiami. Niektóre zawody tracą na popularności i przydatności, inne pną się w górę i potrzebują coraz więcej wykwalifikowanych pracowników, sukcesywnie zwiększając też ich zarobki. Właśnie do takich należy branża IT.

Ogromne zarobki w branży IT

Branża IT to bardzo specyficzne środowisko, w którym wbrew pozorom, wcale nie wykształcenie ma największe znaczenie. W każdym razie nie wykształcenie akademickie. Wielu pracowników IT nauczyło się swojego fachu na własną rękę, często kończąc kierunki studiów zupełnie niezwiązane z ich obecnym zawodem.

Wynika to z bardzo prostego powodu - zarobki w IT są na tyle wysokie, że wiele osób jest gotowych na kształcenie się w tym kierunku na własną rękę, co rzeczywiście robią. Studia informatyczne są oczywiście świetną bazą umiejętności cenionych później na rynku pracy, jednakże w praktyce wystarczy poznać dobrze obszar IT, w którym chcielibyśmy pracować.

Kursy otwierają drzwi do IT

By to osiągnąć, wystarczy ukończyć odpowiedni kurs i… ćwiczyć. Choć według raportu opublikowanego przez No Fluff Jobs większość ogłoszeń o pracę w IT w 2020 roku była kierowana do osób z doświadczeniem, na stanowisko juniorskie nie potrzeba praktyki zawodowej, a już wówczas można zarabiać naprawdę duże pieniądze.

Według wspomnianej analizy No Fluff Jobs najniższe zarobki w IT mają specjaliści pracujący w obszarach takich jak Support i Testing - są to odpowiednio 6,5-9 tysięcy złotych brutto oraz 8-12 tys. zł brutto. Warto mieć na uwadze, że według serwisu Bankier.pl średnie zarobki Polaków we wrześniu 2020 roku wynosiły 5337 zł brutto - znacząco mniej od minimalnej płacy w branży IT.

Zarobki w Polsce

Co do górnej granicy… Cóż. Zdecydowanie najwięcej zarabiają spejcaliści poruszający się w obszarach Security i BigData, których mediana zarobków wynosi od 11 do 16 tysięcy złotych brutto. Cały czas mówimy o Polsce - w krajach Europy Zachodniej są to znacznie wyższe kwoty.

Oczywiście stawki w naszym kraju również nie są identyczne dla wszystkich regionów i miast. Zdecydowanie najwięcej zarabiają specjaliści IT w Warszawie. Zaraz za nią plasują się Kraków, Wrocław, Trójmiasto oraz, oczywiście, praca zdalna, która upowszechniła się na całym świecie w przeciągu ostatniego roku.

Jak widać marzenia o bogactwie w dzisiejszych czasach są w zasięgu ręki bardzo dużej ilości Polaków. Wystarczy tylko zwrócić się w stronę branży IT. A dzięki dzisiejszemu dostępowi do informacji i zdalnych form kształcenia, jest to jak najbardziej wykonalne dla niemal każdego, kto odważy się spróbować i zaangażować w naukę tego fachu.

źródło: Business Insider, No Fluff Jobs

Zdjęcie główne ilustracyjne: EAST NEWS

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >