Wiedźmin Stary Świat
Źródło: youtube.com/Gry planszowe u Wookiego/kadr z filmu

CD Projekt RED zapowiedział kontynuację uniwersum Wiedźmina. Nowa gra planszowa ukaże się w przyszłym roku

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
13 Lutego 2021

Pamiętacie jeszcze grę planszową Wiedźmin: Gra Przygodowa? Nie? I słusznie, bo była bardzo złym przełożeniem produkcji wideo na planszówkę. Teraz CD Projekt RED zamierza spróbować drugi raz. Wiedźmin: Stary Świat został oficjalnie zapowiedziany, a twórca zatrudniony do zaprojektowania tytułu daje nadzieję, że będzie to godna gra planszowa osadzona w uniwersum Sapkowskiego i CD Projektu.

  • CD Projekt RED robi drugie podejście do planszówki w świecie Wiedźmina
  • Wydana przed laty Wiedźmin: Gra Przygodowa była katastrofą
  • Za stworzenie nowej gry odpowiadał będzie Łukasz „Wookie” Woźniak
  • W maju ruszą zbiórki w serwisach zagramw.to oraz Kickstarter

Wiedźmin to niesamowita marka, którą CD Projekt RED wyniósł do poziomu światowego. Najlepszym tego potwierdzeniem jest serial Wiedźmin, którego pierwszy sezon miał premierę w grudniu 2019 roku, a cały świat żył jego debiutem już kilka miesięcy wcześniej. Jedynym, czego nie doczekało się jeszcze wiedźmińskie uniwersum, jest dobra gra planszowa.

CD Projekt RED zrobi grę planszową w świecie Wiedźmina

Należy tu odpowiednio zaakcentować słowo „dobra”. Kilka lat temu, gdy czekaliśmy na premierę trzeciej odsłony przygód Geralta z Rivii, CD Projekt postanowił umilić nam to oczekiwanie wydaniem gry planszowej Wiedźmin: Gra Przygodowa. Ukazała się ona również w formie cyfrowej, która była dołączana do planszówki w zamówieniach przedpremierowych. Można ją też było kupić osobno. Po latach nasuwa się pytanie: „po co?”.

Pytanie odnosi się tak do wersji cyfrowej, jak i jej pierwowzoru. Wiedźmin: Gra Przygodowa była zwyczajnie słaba. Do bólu powtarzalna, zupełnie gubiąca klimat uniwersum. Instrukcja była jednym wielkim dramatem. Można było odnieść wrażenie, że specjalnie została napisana tak zawile, by te banalne mechaniki zastosowane w grze wydawały się czymś niezwykle skomplikowanym i intrygującym. Cóż… Nie. Po prostu nie.

Drugie podejście do gry planszowej

Zdziwienie faktem, jak słaby jest Wiedźmin: Gra Przygodowa, było tym większe, że twórcą gry jest Ignacy Trzewiczek. Osobistość znana zapewne wszystkim polskim fanom planszówek. Właściciel wydawnictwa Portal Games, twórca takich fenomenalnych gier jak Robinson Crusoe czy Detektyw. Jak udało mu się tak bardzo zepsuć Wiedźmina? Po dziś dzień nie znam odpowiedzi na to pytanie.

Microsoft wykupi polskie studio? Plotki o przejęciu Techlandu przybierają na sileMicrosoft wykupi polskie studio? Plotki o przejęciu Techlandu przybierają na sileCzytaj dalej

CD Projekt RED jest na szczęście developerem, który potrafi uczyć się na błędach, co udowodnił już nie raz. Możemy więc mieć nadzieję, że drugie podejście do gry planszowej osadzonej w wiedźmińskim świecie będzie bardziej udane. I na to również ewidentnie liczy CD Projekt RED, gdyż wygląda na to, że chce, by nowa planszówka wystartowała z całkowicie czystą kartą.

Wiedźmin: Stary Świat

Gra Wiedźmin: Stary Świat przeznaczona jest dla 2-5 osób, a jej akcja toczy się na wiele lat przed przygodami Geralta z Rivii. Gracze wcielają się w młodych adeptów jednej z pięciu szkół wiedźmińskich — Szkoły Wilka, Żmii, Kota, Niedźwiedzia lub Gryfa. Wyruszając w niezwykłą podróż przez Kontynent, będą podejmować szereg trudnych decyzji, wypełniać zadania, walczyć z potworami, a nawet — od czasu do czasu — awanturować się w karczmie o honor swojej szkoły z innym wiedźminem! - czytamy w zapowiedzi CD Projektu.

Za stworzenie gry odpowiadał będzie Łukasz „Wookie” Woźniak, którego z pewnością kojarzą fani gier planszowych z kanału Gry planszowe u Wookiego na YouTube, który od lat jest jednym z najbardziej popularnych kanałów o grach planszowych w Polsce. Łukasz ma już pierwsze autorskie gry na koncie. Między innymi bardzo udaną karciankę Valhalla, która została wydana dzięki zbiórce poprowadzonej na Kickstarterze.

Wiedźmin: Stary Świat również będzie finansowany na serwisach crowdfoundingowych. W maju bieżącego roku wystartują zbiórki na Kickstarterze oraz zagramw.to, gdzie wspierający będą mogli podrzucać twórcy własne pomysły i mieć przez to wpływ na ostateczny kształt gry. Premiera planszówki Wiedźmin: Stary Świat planowana jest na kwiecień 2022 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł