Toyota stworzy pierwsze na świecie inteligentne miasto. Budowa Woven City już ruszyła
Budowa nowego miasta od zera to rzadkie w obecnych czasach przedsięwzięcie. Niedawno Elon Musk powiedział, że planuje stworzyć własne miasteczko kosmiczne , zlokalizowane w teksańskim Boca Chica, gdzie obecnie mieści się kompleks badawczy firmy SpaceX, który miliarder chciałby rozwinąć do pełnoprawnej jednostki administracyjnej. Wygląda jednak na to, że Toyota uprzedzi filantropa w stworzeniu własnego miasta przyszłości.
Woven City - inteligentne miasto w Japonii
Woven City powstaje nieopodal góry Fuji w Japonii, w prefekturze Shizouka. Za jego stworzenie odpowiadają Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings , obie należące do Toyota Group. Powstające miasto będzie w pełni autonomicznym, cyfrowo zarządzanym miejscem, w którym docelowo ma zamieszkać 2000 osób.
Woven City zasiedlić mają pracownicy Toyota Group z rodzinami, ochotnicy oraz naukowcy, którzy są gorąco zachęcani przez koncern do prowadzenia badań w tym “laboratorium”, którym poniekąd ma być stworzone miasto. Będzie to w pełni funkcjonalny, zintegrowany ekosystem, w którym życie ułatwiać będą zastosowane technologie, roboty, inteligentne domy i bezemisyjna motoryzacja.
- Budowa od podstaw kompletnego miasta, nawet w małej skali, to wyjątkowa szansa dla rozwoju nowoczesnych technologii, w tym także systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury. Połączenie w chmurze budynków, pojazdów, robotów i urządzeń osobistych mieszkańców umożliwi ich efektywną komunikację poprzez wymianę danych oraz system czujników. Jednocześnie takie złożone środowisko pozwoli nam testować sztuczną inteligencję zarówno w wirtualnym, jak i realnym świecie - opisuje przedsięwzięcie Akido Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.
Nowatorski projekt
Miasto zostało starannie zaplanowane pod względem wykorzystania przestrzeni. Zasilane będzie odnawialnymi źródłami energii - ogniwami wodorowymi oraz energią słoneczną, którą zapewnią panele fotowoltaiczne, pokrywające całkowicie dachy wszystkich budynków. Miasto będzie również polem do popisu dla Toyoty, pracującej nad nowoczesnymi, bezemisyjnymi środkami mobilności.
Część takich środków już teraz jest stosowana w wielu współczesnych miastach. Wystarczy spojrzeć na hulajnogi i skutery elektryczne, które pojawiają się w coraz większej liczbie polskim ośrodków miejskich. Projekt Woven City został stworzony przez słynnego duńskiego architekta Bjarke Ingelsa, który stworzył takie słynne budynki, jak World Trade Center 2, Lego House w Danii czy siedziby Google w Londynie i Mountain View.
W pierwszej fazie Woven City będzie liczyć zaledwie 360 mieszkańców , których liczba będzie zwiększała wraz z kolejnymi miesiącami i latami. Naukowcy z całego świata są gorąco zachęcani do prowadzenia prac i testowania swoich technologii przyszłości w tym niezwykłym środowisku, które zostanie stworzone między innymi w tym właśnie celu.
źródło: Komputer Świat
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: