Techgame.pl
Aresztowanie

pixabay.com

Zorganizowana grupa cyberprzestępców oszukiwała Polaków od miesięcy. Ukradli 1,5 miliona złotych

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Grupa oszustów, działająca na terenie naszego kraju od grudnia ubiegłego roku, ukradła Polakom aż 1,5 miliona złotych. Wszystko dzięki wysyłaniu fałszywych SMS-ów. Ich ofiarą padło kilkaset osób.

Bardzo popularną ostatnio metodą oszukiwania Polaków jest wysyłanie fałszywych SMS-ów z prośbą o dopłatę do paczki, oczywiście konieczną do odbioru przesyłki. W takiej wiadomości znajduje się wówczas link, kierujący nas do podstawionej strony, kreowanej na witrynę bankowości elektronicznej. Wówczas po wpisaniu naszych danych, te zostają przechwycone przez przestępców.

Gang cyberprzestępców

Policja ujęła aż 19 obywateli Białorusi i Ukrainy, z których 17 zostało aresztowanych pod zarzutami działalności w zorganizowanej grupie przestępczej. Gang działał w Polsce od grudnia ubiegłego roku. W tym czasie oszuści ukradli aż 1,5 miliona złotych.

Grupa zakończyła działalność zaledwie tydzień temu. 8 kwietnia 2021 policja zatrzymała podejrzanych, którzy w ciągu kilku miesięcy działalności wysłali ponad 280 tysięcy fałszywych SMS-ów, mających wyłudzać pieniądze Polaków. Sprawę rozwiązali funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Dopłata do paczki

W SMS-ach wysyłanych do ofiar gangu znajdowało się aż 50 różnych fałszywych linków, przygotowanych przez cyberprzestępców. Później pieniądze trafiały na różne konta bankowe, następnie zaś przestępcy wypłacali je za pomocą kodów BLIK, korzystając z różnych bankomatów rozsianych po terenie całego kraju.

Później skradzione pieniądze były wpłacane na różne konta bankowe, założone w różnych krajach, lub inwestowane na giełdach kryptowalut. To czyniło je trudnymi do wyśledzenia, jednak na szczęście funkcjonariuszom z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością udało się wpaść na trop oszustów.

Póki co aresztowano 17 obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy wedle wszelkich poszlak mieli udział w karygodnym procederze. Policja jednak nie wyklucza możliwości dalszych zatrzymań, gdyż istnieją podejrzenia, że gang mógł liczyć jeszcze więcej osób.

Bezpieczeństwo i ostrożność

Po raz kolejny policja apeluje o ostrożność. Podejrzane wiadomości mailowe oraz SMS-y są w dzisiejszych czasach na porządku dziennym. Musimy być czujni na każdym kroku, zwłaszcza gdy wykonujemy operacje na pieniądzach przez Internet lub jesteśmy proszeni o podanie jakichkolwiek wrażliwych danych.

Warto mieć na uwadze również połączenia telefoniczne, których nagminnie używają oszuści. Przez wady istniejącej sieci GSM nie możemy mieć pewności, że numer wyświetlany jako infolinia banku lub innej instytucji jest autentyczny w przypadku połączeń przychodzących. Zawsze warto zadzwonić osobiście, by mieć pewność, że faktycznie rozmawiamy z przedstawicielem danego podmiotu.

źródło: PAP

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >