Techgame.pl
Tim Berners-Lee

youtube.com/Washington Post Live/kadr z filmu

Twórca internetu ostrzega. Globalna sieć, którą znamy może się wkrótce skończyć

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Internet opiera się na wolnym przepływie informacji. O tym fakcie przypominał Tim Berners-Lee, jeden z ojców Internetu, podczas swojego wystąpienia przed senacką komisją. Legendarny fizyk uważa, że wprowadzone przez Australię prawo dotyczące medi&o

  • Facebook blokuje Australię ze względu na nowe prawo dotyczące mediów

  • Twórca Internetu ostrzega przed niebezpiecznym kierunkiem, w którym zmierza sieć

  • Tim Berners-Lee przypomina o głównej idei Internetu - nieograniczonym przepływie informacji

Kilka dni temu Australia została odcięta przez Facebooka. Odcięta od treści pochodzących od mediów z całego świata, zaś materiały australijskich mediów nie pojawią się wcale na portalu Marka Zuckerberga. Wszystko przez wprowadzenie w Australii nowego prawa, które każe platformom cyfrowym płacić mediom za udostępnianie ich treści przez użytkowników.

Twórca Internetu ostrzega

Wprowadzenie nowego australijskiego prawa popchnęło Facebooka do działania, którego nie ma zamiaru odwołać. W nocy z soboty 20 lutego na niedzielę 21 lutego Australia przestała otrzymywać informacje pochodzące od lokalnych i światowych mediów na Facebooku. Ruch portalu społecznościowego jest zupełnie zrozumiały - Australia powiedziała „płać”, Facebook się nie zgodził. Teoretycznie sprawa jest prosta.

Jednakże Australia to ponad 20 milionów użytkowników Facebooka, którym zostało odebrane prawo do wolnego przepływu informacji. Przynajmniej tych na portalu Marka Zuckerberga. Tim Berners-Lee twierdzi, że to jeden z kroków na drodze do upadku sieci takiej, jaką dziś znamy.

Tim Berners-Lee - twórca WWW

Jednym z ojców Internetu jest bez wątpienia Tim Berners-Lee. Człowiek, któremu zawdzięczamy wykorzystywaną przez nas codziennie usługę WorldWideWeb (WWW). Ten pochodzący z Londynu fizyk i programista miał ogromny wkład w stworzenie sieci takiej, jaką dziś znamy i jest jednym z nielicznych, którzy znają kulisy jej powstawania, stojące za tym idee i przeróżne gałęzi, którymi ta idea powędrowała, by dotrzeć do punktu, w którym jest dzisiaj.

Tim Berners-Lee alarmuje, że zaostrzanie przepisów dotyczących platform społecznościowych może prowadzić do „zepsucia” Internetu, gdyż ten opiera się na nieograniczonym przepływie informacji. A dokładnie tym jest obecne postępowanie Facebooka wobec Australii - w wyszukiwarce po prostu nie wyświetlają się treści, które w przypadku Australii są zabronione. Jakby w ogóle nie istniały.

Co dalej stanie się z australijskim prawem i problemem Facebooka czy Google’a? Przekonamy się w przyszłości. Warto jednak zwrócić uwagę, że Australia nie jest odosobniona w sytuacji, w której Facebook zablokował całość lub część treści udostępnianych przez media, ze względu na zaostrzenie krajowych przepisów. To samo zdarzyło się wcześniej w Niemczech i Hiszpanii.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >