Techgame.pl
Apple/ iPhone 12

apple.com

Najnowszy iOS 15 nie dla starszych iPhone'ów. Które modele nie dostaną aktualizacji?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Gigant z Cupertino najwidoczniej definitywnie kończy ze wsparciem starszych urządzeń. Według najnowszych plotek, Apple nie wyda najnowszej wersj iOS'a na starsze modele iPhone'ów. Kto jednak wciąż może liczyć na aktualizację?

  • Najnowsze plotki wskazują na to, że iOS 15 może nie wspierać niektórych poprzednich modeli iPhone'ów

  • Chodzi tu przede wszystkim o urządzenia oparte na procesorze Apple A9

  • Nowy iOS 15 ma zostać oficjalnie pokazany w czerwcu

Apple słynie z tego, że inwestując w ich jedno urządzenie, możemy liczyć na zaskakująco długi czas wsparcia dla softu. Każdemu się jednak kończy cierpliwość (i wychodzą ograniczenia techniczne), więc najnowszy system operacyjny firmy nie trafi na starsze modele iPhone'ów. 

iOS 15 od Apple już niedługo

Apple jest w ostatnim czasie skrajnie zajęte, o ile, rzecz jasna, wierzyć w przecieki. Firma pracuje przecież nad szeregiem nowych urządzeń, ale nie tylko. Gigant z Cupertino najpewniej szykuje także dla nas choćby swój własny, elektryczny samochód. Oprócz tego trwają prace nad choćby dedykowanym headsetem VR i sporą liczbą innych nowości. 

Oczywiście ich flagowy sprzęt, czyli urządzenia mobilne, również nie zostaną zaniedbane. Wedle ostatnich plotek Apple już niedługo powinno ujawnić nowy model "taniego" iPhone'a, szykowana jest także nowa wersja systemu operacyjnego iOS, tym razem z numerkiem 15. 

Firma znana jest z dość długiego czasu wspierania swoich urządzeń, jednak ograniczenia technologicznie w starszych modelach iPhone'ów nie pozwolą na aktualizację niektórych starszych modeli. Wedle ostatnich przecieków (których źródłem jest m.in. francuska strona iPhoneSoft) iOS 15 nie trafi na modele 6s i SE 2016.

iOS 15 będzie, miejmy nadzieję, jeszcze lepszy

Jak to bywa w numerologii, feralny iOS 13 okazał się, jak wspomniałem, feralny. System był chyba jednym z najbardziej zabugowanych tworów od Apple. Nic więc dziwnego, że w obliczu takich kontrowersji firma zdecydowała się udostępnić darmową wersję iOS 14 dla wszystkich posiadaczy "trzynastki". 

Teraz nie będzie już tak samo różowo, ale to dość zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że taki iPhone 6s średnio radził sobie nawet z iOS 14. Wedle ostatnich przecieków firma już w czerwcu ma ujawnić swój nowy system, a później w tym roku ma zostać udostępniony użytkownikom. Nie wszystkim jednak, bo pominięci mają zostać posiadacze modeli z procesorem Apple A9.

Wśród gamy urządzeń bazujących na Apple A9 znajdziemy dość popularne po dziś dzień modele iPhone 6s, 6s Plus i pierwszy "tani iPhone" SE z 2016 roku. Niektóre z tych modeli ukazały się ponad pięć lat temu, dlatego decyzja o wycofaniu wsparcia dla nich nie powinna tak naprawdę nikogo zaskakiwać. 

iOS 14 zaprezentował szereg nowych funkcji

Powyższe przypuszczenia i plotki zgadzają się z wcześniejszymi przeciekami na ten temat, tak więc posiadacze modeli 6s i SE powinni przygotować się na nieuniknione. iOS 15 ma szanse bowiem stać się jednym z bardziej dopracowanych systemów od firmy, zwłaszcza, że w obliczu dawnej klęski iOS 13 Apple raczej nie pozwoli sobie na kolejne skandale.

iOS 14 okazał się jednak zaskakująco dobrym systemem. Zaprezentował swego czasu szereg nowych funkcji - widgety zmieniające się w zależności od pory dnia, App Library, tryb Picture in Picture, App Clip i całkiem dużo ulepszeń w obrębie fabrycznie zainstalowanych aplikacji. 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

fotowoltaika

Chiny inwestują gigantyczne sumy w fotowoltaikę. Nagranie wprawia w osłupienie, stworzyli coś niewiarygodnego

Czytaj więcej >
Hologram przedstawiający ojca Kim Kardashian - Roberta Kardashiana.

Technologia, która przywraca do żywych. Hologramy zmarłych zyskują na popularności

Czytaj więcej >
Lot Ingenuity

Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

Czytaj więcej >
Aplikacje na smartfonie

Groźna luka w zabezpieczeniach komunikatora WhatsApp. Każdy może zdalnie przejąć Twoje konto

Czytaj więcej >