Techgame.pl
Smartfon

pixabay.com

Policja ostrzega przed niepozornym SMS-em. Kolejna metoda oszustów

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Napłynęła kolejna fala doniesień o ofiarach oszustwa, którym próbuje pomóc cieszyńska policja. Tym razem przestępcy podchodzą swoje ofiary, wysyłając im SMS-y, z których pomocą wyłudzają wrażliwe dane i pieniądze nieświadomych

W momencie, w którym będzie nam się wydawało, że znamy już wszystkie metody stosowane przez oszustów, będziemy naprawdę zgubieni. Kreatywność przestępców nie zna granic i co chwila pojawia się jakaś nowa metoda, dzięki której zaskakują pozornie uważnych i przezornych ludzi. Sposób opisywany w tym artykule był już z pewnością wcześniej opisywany, jednakże widząc coraz bardziej rozpaczliwe apele policji, najwyraźniej wciąż działa.

Policja ostrzega przed oszustami

Przestępcy ostatnimi czasy chętniej kierują swoją uwagę na telefony ofiar, zamiast na ich komputery. Wynika to z bardzo prostego powodu - są one w znacznie mniejszym stopniu chronione przed tego typu atakami, niż komputery osobiste. Oczywiście bezpieczeństwo smartfonów z każdym rokiem się zwiększa, jednakże wciąż daleko im do poziomu, który reprezentują systemy komputerów.

W ostatnich dniach bardzo wiele ofiar wyłudzeń straciło swoje pieniądze przez jednego SMS-a. Klasyczne oszustwo „na złotówkę” najwyraźniej nadal jest skuteczne. Policja w Cieszynie apeluje do obywateli, by zawsze dokładnie sprawdzali gdzie i za co płacą, niezależnie od wysokości kwoty, gdyż z psychologicznego punktu widzenia jest ona bardzo istotna.

Niebezpieczny SMS

Często w przypadku takiego SMS-a jesteśmy proszeni o wpłacenie jakiejś niewielkiej kwoty - nie musi to koniecznie być akurat złotówka. Ważne, żeby kwota wydawała się nam drobnostką, którą najlepiej załatwić od ręki. Przestępcy chcą się upewnić, że nie poświęcimy tej czynności nawet chwili zastanowienia. Jesteśmy wówczas poproszeni o wejście w otrzymany link, który przenosi nas na stronę serwisu płatności.

Niestety są to zazwyczaj strony udające znane nam serwisy, przygotowane wcześniej przez oszustów, którzy chcą nas nakłonić do wprowadzenia naszych danych w odpowiednie rubryki. Tyczy się to również kodów z wiadomości autoryzacyjnych, które dostajemy w takiej sytuacji od banku. Jeśli w porę nie zorientujemy się, że jesteśmy oszukiwani, wszystkie nasze dane trafią w ręce przestępców.

Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą dużej kwoty pieniędzy. - czytamy w komunikacie policji z Cieszyna.

źródło: policja.gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >
WhatsApp aplikacja na smartfonie

Bezpieczeństwo

WhatsApp przesunął termin wprowadzenia zmian do regulaminu. Serwis wyjaśnia

Czytaj więcej >