Smartfon
Źródło: pixabay.com

Policja ostrzega przed niepozornym SMS-em. Kolejna metoda oszustów

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
25 Marca 2021

Napłynęła kolejna fala doniesień o ofiarach oszustwa, którym próbuje pomóc cieszyńska policja. Tym razem przestępcy podchodzą swoje ofiary, wysyłając im SMS-y, z których pomocą wyłudzają wrażliwe dane i pieniądze nieświadomych niebezpieczeństwa Polaków.

W momencie, w którym będzie nam się wydawało, że znamy już wszystkie metody stosowane przez oszustów, będziemy naprawdę zgubieni. Kreatywność przestępców nie zna granic i co chwila pojawia się jakaś nowa metoda, dzięki której zaskakują pozornie uważnych i przezornych ludzi. Sposób opisywany w tym artykule był już z pewnością wcześniej opisywany, jednakże widząc coraz bardziej rozpaczliwe apele policji, najwyraźniej wciąż działa.

Policja ostrzega przed oszustami

Przestępcy ostatnimi czasy chętniej kierują swoją uwagę na telefony ofiar, zamiast na ich komputery. Wynika to z bardzo prostego powodu - są one w znacznie mniejszym stopniu chronione przed tego typu atakami, niż komputery osobiste. Oczywiście bezpieczeństwo smartfonów z każdym rokiem się zwiększa, jednakże wciąż daleko im do poziomu, który reprezentują systemy komputerów.

W ostatnich dniach bardzo wiele ofiar wyłudzeń straciło swoje pieniądze przez jednego SMS-a. Klasyczne oszustwo „na złotówkę” najwyraźniej nadal jest skuteczne. Policja w Cieszynie apeluje do obywateli, by zawsze dokładnie sprawdzali gdzie i za co płacą, niezależnie od wysokości kwoty, gdyż z psychologicznego punktu widzenia jest ona bardzo istotna.

Niebezpieczny SMS

Często w przypadku takiego SMS-a jesteśmy proszeni o wpłacenie jakiejś niewielkiej kwoty - nie musi to koniecznie być akurat złotówka. Ważne, żeby kwota wydawała się nam drobnostką, którą najlepiej załatwić od ręki. Przestępcy chcą się upewnić, że nie poświęcimy tej czynności nawet chwili zastanowienia. Jesteśmy wówczas poproszeni o wejście w otrzymany link, który przenosi nas na stronę serwisu płatności.

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku INGDzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku INGCzytaj dalej

Niestety są to zazwyczaj strony udające znane nam serwisy, przygotowane wcześniej przez oszustów, którzy chcą nas nakłonić do wprowadzenia naszych danych w odpowiednie rubryki. Tyczy się to również kodów z wiadomości autoryzacyjnych, które dostajemy w takiej sytuacji od banku. Jeśli w porę nie zorientujemy się, że jesteśmy oszukiwani, wszystkie nasze dane trafią w ręce przestępców.

Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą dużej kwoty pieniędzy. - czytamy w komunikacie policji z Cieszyna.

źródło: policja.gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł