Techgame.pl
PlayStation 5

youtube.com/quaz9/kadr z filmu

Użytkownicy Reddita mają dość spekulantów. Rozpoczęli walkę z zawyżonymi cenami PS5

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Problemy z dostępnością konsoli PlayStation 5 ciągną się w zasadzie od dnia jej premiery. Jest to raj dla scalperów, którzy skupują sprzęt, jak tylko pojawi się sklepach, by odsprzedać go potem po wyższej cenie. Klienci Sony z Indii zorganiz

  • Scalperzy zawyżają ceny PS5 na aukcjach

  • Użytkownicy Reddita z Indii zorganizowali akcję walki ze spekulantami

  • Klienci masowo zgłaszają oferty sprzedaży PS5 z zawyżonymi cenami

Problem ze scalperami pojawił się wraz z pandemią, która jest rajem dla „przedsiębiorców” korzystających z faktu istnienia deficytów na przeróżnych rynkach na świecie. Zjawisko to występuje w obecnych czasach w skali, jakiej jeszcze dotąd nigdy nie było. Wystarczy spojrzeć na zamieszki w Tokyo podczas dostawy PS5.

Scalperzy zmorą naszych czasów

Deficyty na rynku technologicznym są bardzo rozległe i ma na nie wpływ wiele czynników. Najbardziej oczywistym jest pandemia. Jednakże nie jest jedynym. Jedną z aren, na której scalperzy robią, co im się podoba, jest rynek kart graficznych. Tutaj sytuacja jest znacznie bardziej złożona niż w przypadku konsol Sony.

Kart graficznych brakuje z dwóch powodów - niedoboru komponentów komputerowych na rynku oraz ze względu na wzrost wartości Bitcoina. To właśnie tendencja wzrostowa kursu kryptowalut jest tutaj kluczowym powodem masowego wykupowania wszystkich najnowszych modeli kart graficznych. Górnicy kryptowalut potrzebują mocy obliczeniowej, a tę gwarantują właśnie najnowsze GPU.

Indie idą na wojnę ze scalperami PS5

Rozwiązania problemu braku kart graficznych podjął się ich największy producent - Nvidia. Niebawem w sklepach pojawią się nieco starsze modele GPU, by choć częściowo załagodzić brak mocniejszego sprzętu. W najbliższej przyszłości zaś oprogramowanie nowych kart graficznych będzie powodowało obniżenie ich wydajności, jeśli zostaną wykorzystane do kopania Bitcoinów. Ponadto ma wyjść seria urządzeń dedykowanych górnikom kryptowalut, by ci nie ograbiali graczy z GPU.

W przypadku PS5 nie znaleziono jeszcze uniwersalnego remedium na problem scalperów windujących ceny. Jednakże indyjscy użytkownicy Reddita postanowili samodzielnie zorganizować akcję, mającą na celu ograniczenie działalności scalperów. W tym celu znaleźli bardzo prosty i jakże skuteczny sposób - zaczęli zgłaszać masowo wszystkie aukcje z PS5 w zawyżonej cenie.

Zjednoczeni na Reddicie

W praktyce klienci zgłaszają administratorom stron wszystkie oferty sprzedaży PS5 w cenie wyższej niż 50 tysięcy indyjskich rupii (czyli około 2552 zł). Dzięki temu aukcje tego typu zostają natychmiast usuwane, co skutecznie wiąże scalperom ręce. Oczywiście próbują oni omijać inicjatywę użytkowników Reddita, wystawiając produkt w „normalnej” cenie, a w treści ogłoszenia prosząc o kontakt, po którego nawiązaniu podają prawdziwą cenę. Jednakże te przypadki również są błyskawicznie zgłaszane administracji.

Wygląda na to, że ostatnimi czasy Reddit jest niezwykle popularnym miejscem do organizacji oddolnych inicjatyw internautów. Wystarczy sobie przypomnieć głośną aferę akcji GameStopu sprzed dwóch miesięcy. Miejmy nadzieję, że więcej krajów weźmie przykład z Indii i razem pokonamy scalperów żerujących na ogromnym popycie na PS5.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >