Techgame.pl
Spadające gwiazdy

pixabay.com

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Nadchodzi pierwszy w tym roku rój meteorów, który może zapewnić nam cudowne widoki już od dzisiejszej nocy. Gołym okiem będą bowiem widoczne Lirydy, które zaobserwować będzie można nieopodal gwiazdozbiorów Lutni i Herkul

Spadające gwiazdy to potoczny termin (z technicznego punktu widzenia po prostu błędny), którym określane są meteory widoczne na nocnym niebie w określonych okresach roku. Ich cykliczna obecność wynika z położenia naszej planety względem słońca i, w związku z tym, widocznego dla nas fragmentu nocnego nieba w danym okresie roku.

Wiosenne spadające gwiazdy

Roje meteorów powstają zazwyczaj w dwojaki sposób. Zdecydowana większość z nich to drobinki komet, które te zostawiają za sobą podczas przemierzania kosmosu. Cześć jednak to pozostałości po zderzeniach planetoid, jak na przykład Geminidy, które możemy obserwować w grudniu każdego roku.

Lirydy, które już dzisiejszej nocy zaczną “spadać z nieba”, pozostawiła po sobie kometa Thatchera, która została zaobserwowana w drugiej połowie XIX wieku. Wówczas po raz ostatni była widziana z Ziemi. Wróci do nas dopiero za około 200 lat. W ramach pamiątki pozostawiła jednak Lirydy.

Meteory z gwiazdozbioru Lutni

Lirydy biorą swoją nazwę od gwiazdozbioru, w którym znajduje się ich radiant (pozorne miejsce, z którego wylatują meteory). By dostrzec spadające meteory należy skierować wzrok właśnie w kierunku konstelacji Lutni (Lyra), który znajduje się wysoko na wiosennym niebie, nieopodal gwiazdozbioru Łabędzia.

W nocy z 15 na 16 kwietna, czyli już dziś, rozpocznie się pokaz zorganizowany przez Lirydy, zaś szczyt jego intensywności przypadnie na noc z 21 na 22 kwietnia. Ostatnie z meteorów będą widoczne 26 kwietnia. Obserwacje najlepiej prowadzić po północy - im bliżej wschodu słońca, tym więcej meteorów powinno pojawiać się na niebie.

Nocne obserwacje

By dostrzec spalające się w ziemskiej atmosferze fragmenty komety Thatchera, obserwacje należy prowadzić oczywiście przy dobrej pogodzie. Niestety ta w naszym kraju jest ostatnio wyjątkowo niepewna i zmienia się bardzo szybko. Warto chwytać więc każdą okazję do obserwacji.

Nie należy jednak oczekiwać cudów. Lirydy do stosunkowo niewielki rój, więc jeśli oczekujecie deszczu meteorów w stylu sierpniowych Perseid, będziecie zawiedzeni - Lirydy pojawiają się bowiem w średniej ilości około 20 na godzinę, w dodatku w szczytowej nocy. Na szczęście świecą dość intensywnie, co potrafi zrekompensować niską częstotliwość “spadających gwiazd”.

Przypominamy, że Lirydy można obserwować już od dziś do 26 kwietnia, zaś najlepszą nocą na obserwacje będzie ta z 21 na 22 kwietnia. Meteory będą widoczne gołym okiem, choć z pewnością posiadacze teleskopów będą mogli doświadczyć zdecydowanie bardziej widowiskowego spektaklu.

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Wybuch gwiazdy

Nauka

Gwiazda widoczna na nocnym niebie wybuchła. Zjawisko można łatwo zaobserwować

Czytaj więcej >