Starship SN9 podczas lądowania
Źródło: youtube.com/SpaceX/kadr z filmu

Kolejny test statku kosmicznego Starship zakończony wybuchem. Rakieta Elona Muska eksplodowała przy lądowaniu

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
3 Lutego 2021

Wczoraj odbył się kolejny test lotu statku Starship i po raz kolejny zakończył się spektakularną eksplozją po uderzeniu w ziemię podczas lądowania. Była to druga próba przeprowadzenia testu nowego pojazdu kosmicznego SpaceX z użyciem trzech silników Raptor. Tym razem jeden z nich zawiódł w końcowej fazie testu.

  • SpaceX przeprowadza kolejny test statku Starship
  • Jeden z trzech silników Raptor zawiódł podczas lądowania
  • Test zakończył się rozbiciem statku o ziemię

Starship to najnowszy statek kosmiczny opracowywany przez firmę SpaceX Elona Muska. Jego celem jest przewiezienie załogi i elementów bazy na Księżyc w ramach Misji Artemis, która planowana jest na 2022 rok. W dalszej perspektywie celem Starshipa jest Mars.

Starship Elona Muska rozbija się podczas testu

Wieczorem 2 lutego 2021 roku odbył się lot testowy pojazdu Starship SN9, wyposażonego w trzy silniki Raptor. W ramach testu statek zgodnie z planem wzniósł się na wysokość 10 km, po czym rozpoczął procedurę lądowania. Wszystko szło bez zarzutu. Aż do ostatniej fazy.

Starship jest niezwykle innowacyjnym pojazdem kosmicznym, gdyż sposób jego lądowania w zdecydowanej większości jest fazą swobodnego spadania. Ogromny statek opada na ziemię niczym przysłowiowy worek kartofli, by w ostatniej chwili uruchomić silniki, zmienić pozycję na pionową, ustabilizować ją i spokojnie osiąść na lądowisku. Tak miało to teoretycznie wyglądać.

Zawiódł jeden z flagowych silników SpaceX

Niestety od teorii do praktyki jest jeszcze długa droga. Podczas lądowania zawiódł jeden z trzech silników Raptor, które SpaceX testuje właśnie na Starshipie. Silnik prawdopodobnie nie włączył się w odpowiednim momencie, co spowodowało poważne odchylenie od pionu i spektakularną eksplozję Starship SN9 po zderzeniu z ziemią.

Pierwszy trailer i zapowiedź Mass Effect Legendary Edition. Cena remastera zwala z nógPierwszy trailer i zapowiedź Mass Effect Legendary Edition. Cena remastera zwala z nógCzytaj dalej

Nie oznacza to oczywiście, że test był nieudany. Elon Musk podkreśla, że właśnie podczas takich nieudanych prób SpaceX zdobywa najwięcej danych, które może potem odpowiednio wykorzystać podczas kolejnych testów. Starship SN9 rozbił się nieopodal czekającego na swoją kolej Starshipa SN10, który prawdopodobnie w ciągu kilku kolejnych tygodni będzie próbował osiągnąć to, czego nie udało się jego poprzednikowi. Trzymamy kciuki!

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł