Techgame.pl
Steam

Materiały własne

Steam chwali się statystykami z roku 2020. Platforma pobiła wszelkie możliwe rekordy

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Szeroko pojęta branża gier nie ma co narzekać na rok 2020. Na przekór wielu innym rynkom, gamingowy ma się wyjątkowo dobrze i znacząco zyskał na popularności w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Odzwierciedlają to wyniki aktywności użytkowników St

  • Steam bije rekordy popularności

  • 2020 rok obfitował w nowych fanów gamingu

  • Platforma Valve’a wiele zawdzięcza koronawirusowi

Platforma dystrybucji cyfrowej firmy Valve istnieje od 2003 roku. I ma się tak dobrze, jak nigdy dotąd. Już w grudniu pisaliśmy o rekordowej liczbie graczy bawiących się jednocześnie w grze bez trybu multiplayer. Z początkiem stycznia z kolei Steam odnotował kolejny rekord, tym razem ilości zalogowanych jednocześnie użytkowników.

Steam bije rekordy popularności

Tegoroczny przypływ graczy na całym świecie spowodowany jest oczywiście pandemią koronawirusa, która w mniejszym lub większym stopniu sparaliżowała cały świat i, w wielu przypadkach, paraliżuje go nadal. Przełożyło się to w oczywisty sposób na ilość czasu spędzanego w domach. A to z kolei bardzo sprzyja graniu w gry wideo.

Z braku możliwości spędzania wolnego czasu poza domem czy wręcz wyjeżdżania na urlop do jakiegokolwiek turystycznego ośrodka, jesteśmy zmuszeni do znajdowania sobie zajęć niewymagających wyjścia z domu. Jako że w czasach usług streamingu gier niepotrzebny jest w zasadzie żaden sprzęt poza podstawowym PC i dowolnym ekranem, gaming stał się jedną z najłatwiej dostępnych i budżetowych opcji ciekawego spędzania czasu w domu.

2020 rok Steama w liczbach

Platforma Valve’a osiągnęła w tym roku średnio 120 milionów graczy miesięcznie. To niesamowita ilość. 120 milionów ludzi otrzymalibyśmy po połączeniu populacji Niemiec i Polski. A na Steamie taka ilość przewijała się miesięcznie. Dla porównania w roku 2019 liczba ta wynosiła 95 milionów, więc wzrost wynosi ponad 25%. W ciągu roku. To robi wrażenie.

Jeszcze bardziej imponująco wygląda ilość czasu spędzonego w grze przez pojedynczego gracza w ciągu roku 2020. Czas ten wzrósł o 50,7% w porównaniu do roku 2019. To doskonale pokazuje, co pandemia zrobiła z naszym wolnym czasem i jak bardzo zwiększyła jego część spędzaną w domu. Oczywiście ta tendencja przełożyła się nie tylko na czas, ale też sprzedaż gier na Steamie, która wzrosła o 24,1% względem roku poprzedniego.

Steam święci tryumfy

Żeby dopełnić tego pięknego obrazka osiągnięć Steama, za które Valve może podziękować koronawirusowi, warto wspomnieć jeszcze o rekordzie jednocześnie zalogowanych użytkowników. Jest to dokładnie 24,8 milionów graczy, którzy szturmowali platformę w pierwszych dniach stycznia bieżącego roku.

Patrząc na ubiegły rok, trudno się dziwić, że gaming stał się znacznie bardziej popularnym hobby, niż był dotychczas. Brak konieczności czynienia dużych inwestycji na starcie i pokaźna długość zabawy oferowanej przez gry sprawia, że jest to wyjątkowo atrakcyjna, domowa aktywność. Rekordy Steama świetnie to potwierdzają.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >