Techgame.pl
Screen z trailera Hellblade 2: Senua's Saga

xbox.com

Przepiękna prezentacja Unreal Engine 5. Silnik napędzi wiele nadchodzących produkcji

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Epic Games zaprezentowało prezentację nadchodzących gier opierających się na silniku Unreal Engine 5, który zapowiada się wręcz nieziemsko. W tym roku z pewnością doczekamy się zauważalnego kroku do przodu jeżeli chodzi o grafikę w grach.

  • Epic zaprezentowało trailer nadchodzących produkcji opierających się na silniku Unreal Engine 5

  • Silnik zapowiada się naprawdę imponująco jednak zostanie to okupione wymaganiami sprzętowymi

  • UE 5 pozwoli nie tylko na uzyskanie obrazu bliskiego rzeczywistości, ale także na spełnienie wizji artystycznej

Unreal Engine 5, czyli kolejna już iteracja jednego z najpopularniejszych silników graficznych gier wideo (i co ciekawe, nie tylko, bo z UE korzysta nawet TVP) zapowiada się naprawdę genialnie. Zresztą, zobaczcie sami trailer przygotowany przez Epic. 

Zupełnie nowa jakość grafiki

Okej, przyznam, że może trochę za bardzo liczę na wyraźną poprawę jakości grafiki i skok na miarę pierwszego Crysisa, jednak oglądając najnowszy showcase nowego Unreal Engine 5 ciężko nie odnieść takiego wrażenia. Szczególnie, że UE od zawsze pozwalało nie tylko na wygenerowanie pięknej grafiki, ale także spełnienie wizji artystycznej.

Unreal Engine 5 okaże się zapewne sporym krokiem milowym jeżeli chodzi o grafikę w grach wideo. Dołączając do tego wszystkiego to, co potrafi Ray Tracing od Nvidii i coraz bardziej rozbudowywane narzędzia deweloperskie teoretycznie otrzymamy przepis na sukces korzystny także dla graczy.

Korzystny oczywiście ze względu na poprawę strony wizualnej gier, jednak okupione to będzie znacznie większymi wymaganiami sprzętowymi. Już teraz zdarzają się gry, które na klasycznym "budżeciaku" ledwo się odpalą, więc z czasem zapewne wszyscy będziemy musieli przenieść się na nowoczesne "stacje robocze".

Unreal Engine 5 zachwyca

Pamiętam jeszcze pierwsze wrażenie trailera Hellblade 2 w trakcie ubiegłorocznych The Game Awards, który dosłownie porażał jakością. No bo przecież - ten dym, ten ogień, ta woda (zdaje się, że żywioły będą grać sporą rolę w nowej generacji). I to wszystko w czasie rzeczywistym wygenerowane na silniku. Oczywiście, szybko mój zapał ostygł, bo sama gra aż tak dobrze raczej wyglądać nie będzie. 

Mimo wszystko tegoroczne pozycje zapowiadają się naprawdę fantastycznie i, o ile nie będą mieć skopanej optymalizacji, raczej nie ma się co martwić ich jakość techniczną. Poniżej znajdziecie trailer przygotowany przez Epic Games pokazujący najciekawsze gry powstające na UE 5. 

Wśród nich znajdziemy pozycje już wydane, takie jak Godfall czy najnowszy PES, ale też wkrótce debiutujące jak polski horror The Medium czy Hogwart's Legacy. Oprócz fotorealizmu w niektórych przypadkach warto wspomnieć o warstwie artystycznej, w końcu "pixarowy" Kena: The Bridge od Spirits zapowiada się fenomenalnie.

Unreal celuje w fotorealizm

Jeszcze w trakcie ubiegłorocznego Summer Games Festival Epic Games chwaliło się, że tym razem celują w fotorealizm cechujący filmową grafikę komputerową bądź, jak łatwo zgadnąć, prawdziwe życie (a samo PS5 zostawi w tyle PC'ty). Demo przedstawione na PS5 zachwycało, jednak nie ma co kłamać, że finalnie gry aż tak dobrze na razie nie będą wyglądać, co wcale nie znaczy, że będą brzydkie. 

Tak jak wspomniałem wcześniej - sporą rolę w nowej generacji odegrać może właśnie Nvidia z Ray Tracingiem i, moim zdaniem, prawdziwym objawieniem nowych narzędzi programistycznych, czyli DLSS 2.0. Dzięki tej technologii gry, które powinny źle chodzić na naszym sprzęcie, działają "dobrze" lub "świetnie" bez znacznego spadku jakości grafiki. 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Diablo II

Gry

Podsumowanie dnia. Otwarta beta dla Diablo II, nowa konkurencja dla FIFY, Pokemon Unite na urządzenia mobilne

Czytaj więcej >
Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >