Techgame.pl
GreedFall ruiny z gry

igdb.com

Najciekawsze gry dostępne w Xbox Game Pass na PC

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Xbox Game Pass Ultimate to usługa, która zapewnia dostęp do ogromnej biblioteki gier w ramach miesięcznej subskrypcji. A w zasadzie do trzech bibliotek, gdyż różnią się nieco między sobą. Dziś zrobimy krótki przegląd jednej z nich, by

Xbox Game Pass dostępny jest obecnie w trzech opcjach. Pierwszą z nich była oczywiście biblioteka gier na Xbox One. Niedługo później wystartowała również wersja PC, a w ostatnich miesiącach pojawiła się również aplikacja na telefony z systemem Android (póki co w wersji BETA), która umożliwia grę w chmurze na urządzeniach mobilnych

Najlepsze gry w bibliotece Xbox Game Pass na PC

Ile kosztuje taka przyjemność? W pełnej wersji, zawierającej dostęp do Game Passa na wszystkich trzech platformach zapłacimy 54,99 zł miesięcznie. Dostaniemy wówczas dostęp również do usługi EA Play na Xbox, w której znajdziemy kilkadziesiąt tytułów wydanych przez Electronic Arts. Można również wykupić tylko wersję na PC lub konsolę, z których każda kosztuje 40 zł na miesiąc. Do biblioteki gier w usłudze regularnie dodawane są nowe produkcje (niektóre po kilku miesiącach również znikają), a same gry Microsoftu trafiają tam już w dniu swojej premiery. Tak się stanie między innymi z nadchodzącym polskim horrorem The Medium.

W chwili pisania tego artykułu w Xbox Game Pass na PC mamy do dyspozycji dokładnie 229 tytułów. Tak, to dużo. Czy wszystkie są równie dobre? Oczywiście, że nie. Czy znajdę tam cokolwiek dla siebie? Zdecydowanie tak. Różnorodność tytułów jest ogromna i choćbym bardzo chciała, nie będę w stanie opisać tu wszystkich godnych uwagi. W celu przejrzenia całej zawartości biblioteki PC-towego Game Passa możecie udać się tutaj. Poniżej znajdziecie zaś gry, za które najbardziej cenię usługę Microsoftu.

Gry RPG

GreedFall

Według mnie jedna z najciekawszych pozycji action-RPG ostatnich lat. Wydana w 2019 roku produkcja studia Spiders (znane z Bound by Flame i The Technomancer) przenosi nas do fikcyjnego świata fantasy, wykreowanego na XVII wiek. Mamy tu klasyczną historię z czasów kolonizacji Nowego Świata, symbolizowanego tu przez mityczną wyspę Teer Fradee, na której mocarstwa Kontynentu zakładają swoje miasta, tępią lub siłą nawracają tubylców (tak, Inkwizycja jak zawsze na posterunku) oraz przede wszystkim, szukają leku na malichor - tajemniczą chorobę dziesiątkującą ludzkość na Kontynencie.

Gdybym miała przyrównać do czegoś GreedFall byłaby to seria Risen studia Piranha Bytes. Z tym że tutaj mamy znacznie głębszą fabułę i genialnie skonstruowane zadania poboczne, które kryją niesamowite historie niczym questy poboczne w Wiedźminie 3. Ba, GreedFall udało się nawet jeszcze zmniejszyć ilość zadań typu „przynieś, podaj, pozamiataj”. Klimat produkcji jest dość mroczny, lecz i tu znajdziemy kilka oczek puszczanych przez twórców między innymi do miłośników Disneya. Według mnie pozycja obowiązkowa.

Pillars of Eternity

Genialna klasyczna gra RPG z rzutem izometrycznym i walką w czasie rzeczywistym z opcją aktywnej pauzy. Za jego produkcję odpowiada studio Obsidian Entertainment. Pillars of Eternity ukazało się na PC w 2015 roku i natychmiast podbiło serca fanów izometrycznych erpegów. Gra zabiera nas do świata fantasy, którego najważniejszym elementem jest koncepcja reinkarnacji dusz.

Wcielamy się w bohatera, który ze względu na swe wyjątkowe umiejętności, potrafi dostrzec poprzednie wcielenia napotkanych osób. Celem naszej postaci jest odkrycie tajemnicy Pustozrodzonych, czyli dzieci, które przyszły na świat bez duszy. Klasyczne fantasy pełne taktycznych walk, świetnych dialogów i opowiadające genialną historię.

The Outer Worlds

Stawkę gier RPG zamyka dziś najnowsza jak dotąd pozycja i, co ciekawe, już druga od studia Obsidian Entertainment. The Outer Worlds to gra, która przenosi nas do XXIV wieku, gdy ludzkość założyła już kilka swoich kolonii w układzie gwiezdnym zwany Arkadia. Kierujemy bohaterem, który pierwotnie miał być jednym z kolonistów Arkadii, jednakże z nieznanych przyczyn jego statek zaginął na kilkadziesiąt lat. 

Wybudzeni przez dość tajemniczego i wyglądającego na szalonego naukowca Wellesa, mamy zapobiec zagładzie, która ma czekać naszą młodą kolonię. Oczywiście to, co zrobimy, zależy tylko od nas i dlatego właśnie The Outer Worlds potrafi tak skutecznie zaczarować gracza na długie godziny. W dodatku w grze usłyszmy naprawdę świetną muzykę

Gry strategiczne i ekonomiczne

Crusader Kings III

Najnowsza gra Paradox Interactive, której chyba przedstawiać nie trzeba. Niezwykle rozbudowany symulator średniowiecznej dynastii, w którym spiskujemy, toczymy wojny, zawieramy bardziej lub mniej dochodowe politycznie małżeństwa i generalnie chcemy zostać najsilniejszym władcą w Europie.

Endless Legend i Endless Space 2

To obowiązkowe pozycje dla każdego fana Sid Meyer’s Civilization. W obu przypadkach rozgrywka opiera się na tym samym - eksploracji świata, zakładaniu miast, pozyskiwaniu surowców i utrzymywaniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy nacjami. I w tym wszystkim oczywiście należy znaleźć sposób, jak wyprzedzić swoich konkurentów i wygrać. 

Endless Legend jest opcją dla fanów fantasy, w której pokierujemy jedną z wielu ras, które będą charakteryzowały się wieloma ciekawymi mocami. Z kolei Endless Space 2 to przeniesienie tego systemu w kosmos, gdzie będziemy kolonizować planety i przemierzać nieznane układy gwiezdne w poszukiwaniu jak najbardziej obfitych w zasoby planet. 

Frostpunk

Bardzo ciekawa produkcja od naszego rodzimego 11 bit studios. W grze musimy zmierzyć się z epoką lodowcową, która nieoczekiwanie nastała na ziemi w XIX wieku. Naszym zadaniem jest zapewnienie azylu garstce ocaleńców i utrzymanie ich przy życiu. Nie będzie to łatwe, gdyż gra zarzuca nas coraz to nowymi wydarzeniami, zmiennymi warunkami, koniecznością zarządzania społeczeństwem i decyzjami, które musimy podjąć, a które zawsze niosą za sobą mniej lub bardziej nieprzyjemne konsekwencje. Klimat równie mroczny co w poprzednim hicie 11 bit - This War Of Mine. Czy ta gra jest prawdziwą męką? Owszem. Czy wciąż w nią gram? Tak. Czy ja się kiedykolwiek nauczę…? Raczej nie.

Gry survivalowe

ARK Survival Evolved

Świetny debiut studia Wildcard, który podbił serca milionów graczy. Gra, w której zostajemy rzuceni w świat pełen dinozaurów i musimy przetrwać, początkowo nie mając zupełnie nic. Będzie nas męczył głód, pragnienie, zimno lub gorąco, piranie i inne cudowne gadziny, które spotkamy na wyspie. Jeden wielki dramat, a jednak jak oswoimy naszego pierwszego dodo czy triceratopsa… Cóż mogę rzec? Trzeba wypróbować! Jednakże uczciwie ostrzegam, że pierwsza styczność z grą zazwyczaj równa się kilku lub kilkunastu zgonom naszej postaci, nim będziemy w stanie przetrwać choćby dobę. Wierzcie mi. Wiem z autopsji.

Don’t Starve: Giant Edition

Kolejna gra, w której spędzicie dziesiątki godzin, namęczycie się niemiłosiernie i na koniec umrzecie z poczuciem, że nie przybliżyliście się do swojego celu ani o milimetr. I potem zaczniecie od nowa. To zawsze tak działa. Zwłaszcza w przypadku tej dość dziwnej, utrzymanej w burtonowskim klimacie, niepozornej gierce, w której postaci, zamiast mówić, wydają z siebie dźwięki instrumentów dętych.

Gry akcji i przygodowe

Yakuza

W Game Passie na PC mamy dostępne trzy gry z serii - Yakuza 0, Yakuza Kiwami i Yakuza Kiwami 2. Zetknęłam się z nimi zaledwie kilka miesięcy temu i do dziś się dziwię, że Yakuza jest tak mało znana w Europie. To naprawdę niepojęte, jak ta japońska wersja GTA mogła przez tyle lat istnieć niezauważona przez Zachód. Gry są naprawdę świetne. Ja zaczęłam od Yakuzy 0 i jest to moja ukochana część serii, jednakże pozostałe odsłony również są niesamowite. Jeśli chcecie świetnej historii gangsterskiej w oczekiwaniu na GTA VI, Yakuza jest odpowiedzią na wszystkie Wasze modły.

A Plague Tale: Innocence

Ta mroczna przygodówka z elementami skradanki przenosi nas do Francji. Mamy XIV wiek, a Europa jest właśnie dziesiątkowana przez czarną śmierć. W grze wcielamy się w postać nastoletniej szlachcianki Amicii, która w wyniku strasznych wydarzeń z początku gry jest zmuszona uciekać wraz ze swoim 5-letnim bratem Hugo przed ludźmi, którym z jakiegoś powodu bardzo zależy na tym cierpiącym od urodzenia na tajemniczą chorobę dziecku. Historia i sposób jej opowiadania są tu naprawdę niesamowite i chwytają za serce już od pierwszych minut rozgrywki.

To już koniec dzisiejszego zestawienia. Nie wymieniłam wszystkich pozycji, które powinny się tu znaleźć. W Xbox Game Passie jest jeszcze wiele świetnych gier i zapraszam Was serdecznie do poszperania w bibliotece usługi Microsoftu. Warto! 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >