Zatrzymano oszusta winnego kradzieży 240 milionów złotych w Bitcoinach. Odmawia podania hasła do portfela, policja bezradna
-
Oszust instalował oprogramowanie na komputerach innych osób
-
Program nielegalnie pozwalał na wykorzystywanie ich mocy obliczeniowej do kopania Bitcoinów
-
Mężczyzna został zatrzymany, lecz odmawia podania hasła do portfela z pieniędzmi
Gwałtowny wzrost wartości Bitcoina i innych kryptowalut w ciągu ostatnich miesięcy wpłynął na wiele gałęzi gospodarki. Kopacze wirtualnych środków płatniczych potrzebują maszyn o ogromnej mocy obliczeniowej, co spowodowało ogromne deficyty na rynku kart graficznych i procesorów. Pandemia i problemy logistyczne tylko pogarszają sytuację.
Oszust nielegalnie kopał Bitcoiny
Pewien Niemiec również postanowił zacząć kopać Bitcoiny - bardzo popularną i niezwykle wartościową kryptowalutę, która w momencie pisania tego artykułu kosztuje ponad 147 tysięcy złotych . Choć w samym kopaniu nie ma nic sprzecznego z prawem, tak problem pojawił się w momencie, gdy mężczyzna zaczął do niego wykorzystywać sprzęt innych “górników”.
Oszust stworzył bowiem specjalne oprogramowanie, które bez wiedzy właścicieli koparek instalował na ich maszynach. Ów program pozwolił mu wykorzystywać moc obliczeniową urządzeń, na których był zainstalowany, do kopania Bitcoinach na własne konto. Na szczęście policji udało się szybko ukrócić działania oszusta.
Oszust nie chce zdradzić hasła do portfela
Problemem jest niestety odzyskanie Bitcoinów z szyfrowanego, wirtualnego portfela, na którym Niemiec zgromadził nielegalnie pozyskaną walutę. Aby dostać się do przechowywanych na nośniku Bitcoinów, konieczna jest znajomość złożonego hasła, którego oszust nie chce zdradzić policji. Być może nawet sam go nie zna.
Władzom szczególnie zależy na pozyskaniu zawartości portfela oszusta, gdyż pieniądze prawdopodobnie nie zostały skradzione określonym prawnie osobom, więc cały dochód ze sprzedaży Bitcoinów mógłby zasilić skarb państwa. Trudno więc się dziwić prokuraturze, która za wszelką cenę stara się uzyskać hasło do portfela.
Jeśli oszust nie ulegnie perswazji władz i nie poda kombinacji odblokowującej zawartość wirtualnego portfela, niemiecka policja będzie zapewne musiała skorzystać z usług firm takich jak Wallet Recovery Services , które specjalizują się właśnie w odzyskiwaniu danych z szyfrowanych nośników danych.
Popyt na usługi takich przedsiębiorstw znacznie wzrósł w ostatnich miesiącach, kiedy Bitcoin i inne kryptowaluty zaczęły gwałtownie zyskiwać na wartości. Już kilka tygodni temu pisaliśmy o mężczyźnie, który zapomniał hasła do swojego portfela oraz o innym niedoszłym milionerze, który lata temu wyrzucił swój dysk z Bitcoinami na wysypisko śmieci . Takich historii mamy w ostatnich miesiącach coraz więcej, a na rynek kryptowalut kieruje się uwaga inwestorów z całego świata .
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: