Zdjęcie urządzeń z kopalni bitcoinów
Źródło: Pxhere

Może powstać seria kart graficznych RTX 3000 dla kopaczy kryptowalut. Koniec problemów z dostępnością?

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
20 Stycznia 2021

Nvidii oberwało się za fatalną dostępność kart graficznych z poprzedniej partii. Błyskawiczne znikanie na zupełnie inny użytek technologii w teorii szykowanych dla graczy to realny problem. Z pomocą przyjść może nowy rzut urządzeń, serwujący osobne linie kart dla obu zainteresowanych grup.

  • Nawet najefektowniejsze dzieła Nvidii nie olśnią graczy, jeśli powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku
  • Elektroniczni górnicy przyczynili się do braków magazynowych kart RTX
  • Urządzenia przygotowane z myślą o graczach, nie miały z gamingiem wiele wspólnego
  • Może się to zmienić za sprawą części, dedykowanych specjalnie dla wykopywania kryptowaluty

Przed tygodniem Nvidia zaprezentowała swoje najbliższe plany. Prezentacje wydajności w grach wyglądały efektownie, ray tracing czarował, DLSS 2.0 zachęcało do przyjrzenia się kartom bliżej. Wszystkiemu towarzyszył jednak pewien niesmak, dlaczego?

Sukces sprzedażowy, porażka wizerunkowa

Pod koniec 2020 producent kart graficznych był jedną z dwóch dużych firm, które podpadły graczom z podobnego powodu. W branży głośno było o brakach magazynowych dotyczących grafik RTX, a także konsol PlayStation 5.

O ile w przypadku Sony sprawa była prostsza i chodziło o duże zainteresowanie graczy w połączeniu z chciwym procederem skalperstwa, tak karty wykupowano w jeszcze jednym celu. Do walki o ograniczone ilości produktów włączyli się ludzie parający się kopaniem kryptowaluty.

Takie przedsięwzięcia często bazują na dziesiątkach podzespołów, a nie pojedynczym komputerze, więc RTX-y rozeszły się w okamgnieniu. Internet niedawno obiegła historia o 78 kartach użytych w jednej instalacji, a gorączka wirtualnego złota udzieliła się szerszemu gronu.

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawaPlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawaCzytaj dalej

Podobnie jak w przypadku PlayStation, które promowało w sieci start konsoli, tak w branży pecetowej co chwilę ktoś wspominał o zaletach współczesnych kart graficznych. Zaletach, z którymi mało kto mógł się zapoznać przez problemy dystrybucyjne.

Zamiast ekscytować się nowymi rozwiązaniami, biec do sklepu i cieszyć się piękną oprawą wizualną, gracze dąsali się na nieprzygotowanych producentów. Pandemia i problemy z przygotowaniem pożądanej ilości towaru to jedno, ale inną kwestią jest nieumiejętnie rozprowadzanie tego, co zdołano skonstruować. Toteż prezentacja nowinek od Nvidii została solidnie wyszydzona, gdyż internauci pytali, ile lat minie, nim każdy chętny otrzyma wyczekiwane części komputerowe.

Światełko w górniczym tunelu

Pojawiła się nadzieja zarówno dla oczekujących na swój egzemplarz PlayStation 5, jak i porządną kartę graficzną do obecnych i nadchodzących w 2021 hitów. Sony przerzuciło siły z produkcji PS4 na PS5, a wiele wskazuje na to, iż odpowiednie kroki podjęli także twórcy kart graficznych.

Na stronie Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (organ Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej) pojawiły się intrygujące wpisy w kategorii rejestracji produktów. Dotyczą one dóbr przygotowywanych przez Micro-Star International, szerzej znaną jako producent komputerowy MSI.

Wspomniana unia jest międzynarodową organizacją, która zarządza przepływem i rynkiem towarów na swoim terytorium. Oznacza to konieczność zgłoszenia szykowanych na ten obszar produktów.

MSi we wniosku wymienia szereg modeli, a szczególną uwagę zwracają te z górniczym dopiskiem. Otóż w dokumencie napomknięto o GeForce RTX 3060 Ti MINER 8G, GeForce RTX 3060 Ti MINER 8G OC, Radeon RX 570 MINER 8G, Radeon RX 580 MINER 8G.

Zanosi się na to, że osoby kopiące kryptowalutę otrzymają dedykowane karty. To może rozwiązać przynajmniej część z problemów graczy. Pozostanie zagadnienie ludzi celowo wykupujących nakłady, by sprzedać drożej. Temat powróci niczym bumerang, jeśli ponownie wypuszczonych zostanie zbyt mało egzemplarzy.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł