Techgame.pl
Zdjęcie urządzeń z kopalni bitcoinów

Pxhere

Może powstać seria kart graficznych RTX 3000 dla kopaczy kryptowalut. Koniec problemów z dostępnością?

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Nvidii oberwało się za fatalną dostępność kart graficznych z poprzedniej partii. Błyskawiczne znikanie na zupełnie inny użytek technologii w teorii szykowanych dla graczy to realny problem. Z pomocą przyjść może nowy rzut urządzeń, serwujący osobne linie

  • Nawet najefektowniejsze dzieła Nvidii nie olśnią graczy, jeśli powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku

  • Elektroniczni górnicy przyczynili się do braków magazynowych kart RTX

  • Urządzenia przygotowane z myślą o graczach, nie miały z gamingiem wiele wspólnego

  • Może się to zmienić za sprawą części, dedykowanych specjalnie dla wykopywania kryptowaluty

Przed tygodniem Nvidia zaprezentowała swoje najbliższe plany. Prezentacje wydajności w grach wyglądały efektownie, ray tracing czarował, DLSS 2.0 zachęcało do przyjrzenia się kartom bliżej. Wszystkiemu towarzyszył jednak pewien niesmak, dlaczego?

Sukces sprzedażowy, porażka wizerunkowa

Pod koniec 2020 producent kart graficznych był jedną z dwóch dużych firm, które podpadły graczom z podobnego powodu. W branży głośno było o brakach magazynowych dotyczących grafik RTX, a także konsol PlayStation 5.

O ile w przypadku Sony sprawa była prostsza i chodziło o duże zainteresowanie graczy w połączeniu z chciwym procederem skalperstwa, tak karty wykupowano w jeszcze jednym celu. Do walki o ograniczone ilości produktów włączyli się ludzie parający się kopaniem kryptowaluty.

Takie przedsięwzięcia często bazują na dziesiątkach podzespołów, a nie pojedynczym komputerze, więc RTX-y rozeszły się w okamgnieniu. Internet niedawno obiegła historia o 78 kartach użytych w jednej instalacji, a gorączka wirtualnego złota udzieliła się szerszemu gronu.

Podobnie jak w przypadku PlayStation, które promowało w sieci start konsoli, tak w branży pecetowej co chwilę ktoś wspominał o zaletach współczesnych kart graficznych. Zaletach, z którymi mało kto mógł się zapoznać przez problemy dystrybucyjne.

Zamiast ekscytować się nowymi rozwiązaniami, biec do sklepu i cieszyć się piękną oprawą wizualną, gracze dąsali się na nieprzygotowanych producentów. Pandemia i problemy z przygotowaniem pożądanej ilości towaru to jedno, ale inną kwestią jest nieumiejętnie rozprowadzanie tego, co zdołano skonstruować. Toteż prezentacja nowinek od Nvidii została solidnie wyszydzona, gdyż internauci pytali, ile lat minie, nim każdy chętny otrzyma wyczekiwane części komputerowe.

Światełko w górniczym tunelu

Pojawiła się nadzieja zarówno dla oczekujących na swój egzemplarz PlayStation 5, jak i porządną kartę graficzną do obecnych i nadchodzących w 2021 hitów. Sony przerzuciło siły z produkcji PS4 na PS5, a wiele wskazuje na to, iż odpowiednie kroki podjęli także twórcy kart graficznych.

Na stronie Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (organ Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej) pojawiły się intrygujące wpisy w kategorii rejestracji produktów. Dotyczą one dóbr przygotowywanych przez Micro-Star International, szerzej znaną jako producent komputerowy MSI.

Wspomniana unia jest międzynarodową organizacją, która zarządza przepływem i rynkiem towarów na swoim terytorium. Oznacza to konieczność zgłoszenia szykowanych na ten obszar produktów.

MSi we wniosku wymienia szereg modeli, a szczególną uwagę zwracają te z górniczym dopiskiem. Otóż w dokumencie napomknięto o GeForce RTX 3060 Ti MINER 8G, GeForce RTX 3060 Ti MINER 8G OC, Radeon RX 570 MINER 8G, Radeon RX 580 MINER 8G.

Zanosi się na to, że osoby kopiące kryptowalutę otrzymają dedykowane karty. To może rozwiązać przynajmniej część z problemów graczy. Pozostanie zagadnienie ludzi celowo wykupujących nakłady, by sprzedać drożej. Temat powróci niczym bumerang, jeśli ponownie wypuszczonych zostanie zbyt mało egzemplarzy.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Łukasz Kopciński

Redaktor portalu Techgame. Licencjat Zarządzania informacją, student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej redagował między innymi w PC Centre. Dumny posiadacz gamingowego peceta, PlayStation 4 i New Nintendo 3DS. Ostatnio próbujący także nowego wymiaru grania za sprawą gogli PS VR.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >