Techgame.pl > Nauka > Naukowcy znaleźli niezwykły meteoryt. Jest starszy od Ziemi
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:16

Naukowcy znaleźli niezwykły meteoryt. Jest starszy od Ziemi

Meteoryty Erg Chech
flickr.com

Meteoryty spadały na Ziemię w zasadzie od momentu jej powstania. Są to o tyle niezwykłe artefakty, że pochodzą z zupełnie innych ciał niebieskich od naszej planety. Wielu z nas dziś przyjmuje to jako normę, jednak gdyby nie one, nie mielibyśmy szans na bliższe zbadanie struktury jakichkolwiek ciał niebieskich poza naszym Księżycem i najbliższymi planetami. Meteoryty są więc najlepszymi próbkami do badań, jakie możemy uzyskać bez gigantycznego skoku technologicznego, na który obecnie nie mamy szans liczyć.

Meteoryt Erg Chech 002

Meteoryt Erg Chech 002 (EC 002) zawdzięcza swoją nazwę regionowi, w którym został znaleziony - jest to część Sahary należąca do terytorium Algierii. Skała należy do grupy achondrytów, a więc kamiennych meteorytów, których materia uległa przetopieniu - w praktyce ich skład zbliżony jest do ziemskiego bazaltu. EC 002 nie należy do szczególnie masywnych przedstawicieli swojego gatunku - jego waga wynosi zaledwie 3,3 kg. W czym więc jego wyjątkowość?

W toku badań ustalono, że meteoryt Erg Chech 002 musi pochodzić ze stosunkowo dużego ciała niebieskiego, liczącego przynajmniej 100 km średnicy. Jednak nie to jest jego szczególną cechą, gdyż wśród ponad 65 tysięcy meteorytów znalezionych na Ziemi, z większych obiektów pochodzą 4 tysiące z nich. W tym EC 002.

Najstarszy meteoryt na Ziemi

Tym, co faktycznie wyróżnia EC 002 spośród swoich 4 tysięcy braci jest jego wiek. Naukowcy poddali meteoryt badaniom, mającym na celu jak najdokładniejsze jego oszacowanie, korzystając ze spektroskopii - analizy widma, które uzyskano poddając obiekt odpowiedniemu promieniowaniu. Dzięki temu odkryto, że Erg Chech 002 pochodzi z bardzo wczesnych lat istnienia Układu Słonecznego i liczy sobie około 4,65 mld lat.

Prawdopodobnie przetrwał ten czas przykryty żwirem i regolitem (kosmicznym surowcem, nad krótego wydobyciem z powierzchni Księżyca pracują obecnie polscy naukowcy), dzięki czemu uniknął wpływu promieniowania kosmicznego. Według przeprowadzonej analizy, musiał wyrwać się z tej osłony około 26 milionów lat temu, by ostatecznie trafić na powierzchnię Ziemi i pozostając w rejonie Sahary aż do maja 2020 roku.

Świadek pierwszych planet skalistych

Cechy Erg Chech 002 jasno wskazują na to, że ów fragment skały wulkanicznej powstał niespełna 5 miliardów lat temu, czyli w okresie, kiedy formował się Układ Słoneczny. Czyni go to najstarszą skałą na Ziemi i prawdziwym świadectwem początków skalistych ciał niebieskich w naszym układzie gwiezdnym. Stanowi niesamowitą okazję dla naukowców, by dowiedzieć się więcej o kosmosie, co bez jego obecności nie byłoby możliwe jeszcze przez dziesiątki, jeśli nie setki, lat.

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Tagi: Kosmos
Powiązane