Techgame.pl > Asteroida

Asteroida

inaczej: planetoida - ciało niebieskie o niewielkich rozmiarach obiegające daną gwiazdę, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często o nieregularnym kształcie, zazwyczaj noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

Ziemia
30.06.2025 19:50 Apophis przeleci nad Ziemią. Zbliża się termin

13 kwietnia 2029 roku nastąpi jedno z najbardziej widowiskowych i naukowo ekscytujących zjawisk naszych czasów – ekstremalnie bliskie przejście asteroidy Apophis obok Ziemi. Obiekt wielkości wieżowca przemknie tak blisko naszej planety, że jego trasa przebiegnie poniżej orbity satelitów geostacjonarnych. 

Fragment filmu, pt. Mysterious fireball lights up sky over Japan
19.03.2022 05:20 Meteor eksplodował nad Japonią. Całe niebo się rozświetliło

Japończycy byli w szoku po tym jak 29 listopada w godzinach porannych niebo nad jednym z miast rozświetliło się z niesamowitą mocą. Odpowiedzialny za to był meteor, który spalił się, a następnie eksplodował w atmosferze nad Krajem Kwitnącej Wiśni. Japońskie media oszalały na punkcie tego zjawiska.

Asteroidy
19.03.2022 05:16 Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Skąd wzięło się życie? Dlaczego akurat na naszej planecie? Jak to możliwe, że akurat tutaj rozwinęło się do tego stopnia, w którym jest obecnie, podczas gdy najwyraźniej reszta kosmosu pozostaje pusta? Te pytania nurtują ludzkość od wieków. Być może nigdy nie poznamy na nie odpowiedzi. Ale nie ustajemy w wysiłkach, by je zdobyć.Życie na asteroidzieW ramach japońskiej misji Hayabusa na jedną z planetoid Apolla została wysłana sonda kosmiczna. W sierpniu 2005 roku stała się sztucznym satelitą asteroidy Itokawa, krążącej wokół Słońca, przecinającej regularnie orbitę Ziemi i Wenus. Celem misji było zebranie próbek gleby z Itokawy, by przebadać ich skład pod kątem możliwych oznak życia.Mimo dwukrotnego lądowania sondy Hayabusa na powierzchni planetoidy, nie udało się pobrać próbek gleby, jednakże do pojemnika dostało się nieco pyłu z powierzchni Itokawy. Gdy sonda szczęśliwie powróciła na Ziemię w 2010 roku, japońscy naukowcy z organizacji JAXA potwierdzili, że Hayabusa dostarczyła ponad 1500 drobinek materii pobranych z Itokawy.