Elon Musk planuje misję bezzałogową na Marsa.Zostanie ona zrealizowana w ciągu dwóch lat.Na Czerwoną Planetę zostanie wysłana rakieta Starship. W następnej kolejności na Marsa polecą ludzie.Elon Musk od lat wspomina, że jego największym marzeniem i najpoważniejszym celem w karierze jest kolonizacja Marsa. W tym celu miliarder stworzył kosmiczną firmę SpaceX, której celem jest właśnie Czerwona Planeta. Dotychczas Musk ograniczał się do współpracy około orbitalnej z NASA.
Elon Musk zapowiada wysłanie pierwszej misji na Marsa w 2024 rokuPierwszy załogowy lot odbyć się ma zaledwie dwa lata późniejWszystko zależy od inżynierów pracujących nad StarshipemElon Musk już wielokrotnie wypowiadał się na temat podboju Marsa. Wygląda na to, że plany SpaceX na wysłanie na Czerwoną Planetę pierwszych ludzi są coraz bardziej śmiałe. Kolonizacja może nastąpić już za nieco ponad pięć lat... Czy ten termin jest realny?
Elon Musk ogłasza Marsa niezależną, wolną planetąTakie stwierdzenie jest sprzeczne z Międzynarodowym Prawem KosmicznymSpaceX chce stanowić prawo na Czerwonej PlanecieMusk może zostać uziemiony przez USAPrawo kosmiczne jest ustalane przez Komitet do spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, w skład którego wchodzi 65 państw członkowskich (w tym Polska). To właśnie on ustala, co i do kogo należy w kosmosie. Przynajmniej póki nie spotkamy obcej cywilizacji, która będzie miała na to inny pomysł.
Elon Musk ma na bakier ze stanem KaliforniaMiliarder ma rzekomo przenieść się i swoje interesy do TeksasuPozwoli to firmie na zaoszczędzenie olbrzymich pieniędzyTesla otwiera kolejną fabrykę w TeksasieElon Musk nie ma w ostatnich miesiącach lekko. Miliarder toczył zażartą batalię ze stanem Kalifornia w sprawie funkcjonowania fabryki Tesli mimo zakazu związanego z koronawirusem. Czara goryczy się przelała, więc kluczowe firmy przenoszą się do Teksasu.
Elon Musk obecnie wytycza kolejne zuchwałe cele podboju kosmosuWizjoner zaczynał jednak od rakiet orbitalnych, które potrafiły wylądować na koniec misjiTaki projekt był testowany pod koniec ubiegłego wieku, jeszcze przed uruchomieniem SpaceXInicjatywa DC-X budziła nadzieje, ale w 1996 roku pogrzebał ją przykry wypadekSpaceX założono w 2002 roku, lecz jak się okazało, podwaliny pod technologię charakterystyczną dla rakiet przedsiębiorstwa, zostały podłożone już w pierwszej połowie lat 90-tych.
Elon Musk w połowie 2020 roku deklarował chęć budowy portów kosmicznych na wodzieOd tego czasu przytrafiło się kilka podejrzanych zbiegów okolicznościWykupiono dwie platformy wiertnicze, a nabywcę można powiązać ze SpaceXWymowne są też nowe nazwy konstrukcji, odpowiadające księżycom MarsaW styczniu dziennikarze z portalu NASASpaceflight.com przeprowadzili śledztwo, które miało doprowadzić ich do intrygującego odkrycia. Według redaktorów dotarli oni do dowodów na wykupienie przez SpaceX platform wiertniczych, które miałyby posłużyć za miejsce startu rakiet.
SpaceX pobił rekord liczby satelitów wyniesionych jednocześnie przy użyciu jednej rakietyFirma Elona Muska chce zmniejszyć koszt wysyłania ładunków w kosmosRakieta Falcon 9 z powodzeniem wystartowała 24 stycznia 2021 rokuMiliarder ma szereg innych pomysłów dotyczących ułatwienia dostępu do kosmosuElona Muska można nie lubić i nie popierać tego, czym na co dzień się zajmuje, jednak należą mu się słowa uznania. Jego firmy można nazwać pionierskimi, szczególnie w kontekście SpaceX. Przedsiębiorstwo właśnie ruszyło z niezwykle atrakcyjnym programem.
SpaceX przeprowadza kolejny test statku StarshipJeden z trzech silników Raptor zawiódł podczas lądowaniaTest zakończył się rozbiciem statku o ziemięStarship to najnowszy statek kosmiczny opracowywany przez firmę SpaceX Elona Muska. Jego celem jest przewiezienie załogi i elementów bazy na Księżyc w ramach Misji Artemis, która planowana jest na 2022 rok. W dalszej perspektywie celem Starshipa jest Mars.Starship Elona Muska rozbija się podczas testuWieczorem 2 lutego 2021 roku odbył się lot testowy pojazdu Starship SN9, wyposażonego w trzy silniki Raptor. W ramach testu statek zgodnie z planem wzniósł się na wysokość 10 km, po czym rozpoczął procedurę lądowania. Wszystko szło bez zarzutu. Aż do ostatniej fazy.Starship jest niezwykle innowacyjnym pojazdem kosmicznym, gdyż sposób jego lądowania w zdecydowanej większości jest fazą swobodnego spadania. Ogromny statek opada na ziemię niczym przysłowiowy worek kartofli, by w ostatniej chwili uruchomić silniki, zmienić pozycję na pionową, ustabilizować ją i spokojnie osiąść na lądowisku. Tak miało to teoretycznie wyglądać.
NASA podpisuje kontrakt z firmą SpaceXRakieta Falcon Heavy przetransportuje moduły stacji Gateway na orbitę KsiężycaStacja Gateway będzie punktem przesiadkowym między Ziemią a Srebrnym GlobemStacja kosmiczna Gateway ma być swego rodzaju przystankiem na drodze astronautów pomiędzy Ziemią a jej satelitą. Będzie to krążący po eliptycznej orbicie wokół Księżyca sztuczny punkt przesiadkowy, z którego astronauci będą mogli dostać się na powierzchnię Srebrnego Globu za pomocą specjalnych lądowników.SpaceX dostarczy dwa moduły stacji GatewayPierwsze dwa moduły stacji będą gotowe do wylotu w maju 2024 roku. Wówczas nowoczesna rakieta wielorazowego użytku, Falcon Heavy, wyruszy w kierunku Księżyca z modułami Power Propulsion Element (PPE) oraz Habitation and Logistics Outpost (HALO). Oba elementy polecą tym samym kursem. Kwota kontraktu zawartego przez NASA i SpaceX wynosi 331,8 milionów dolarów.PPE to moduł, którego zadaniem będzie zasilanie stacji kosmicznej Gateway, za pomocą paneli słonecznych, komunikacja z Ziemią oraz wykonywanie manewrów w przestrzeni kosmicznej - do tego celu posłużą mu wbudowane silniki plazmowe. Za produkcję PPE odpowiada firma Maxar.Z kolei HALO jest modułem mieszkalnym oraz stacją dokowania w jednym. To on zapewni statkom przybywającym z Ziemi możliwość cumowania na stacji Gateway oraz będzie miejscem, w którym mieszkać będą astronauci oczekujący na dalszą podróż. Docelowo na stacji będzie mogło przebywać maksymalnie 4 astronautów, gdzie będą mogli oni spędzić do 30 dni. Moduł HALO opracowują firmy Northro Grumman i Thales Alenia Space.
Starlink dotrze do Polski w drugiej połowie 2021 rokuJuż można zapisywać się do udziału w projekcieElon Musk podał cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za jego InternetStarlink to sieć satelitów budowanych przez firmę SpaceX. Ich celem jest zapewnienie stałego, stabilnego łącza internetowego na całej powierzchni Ziemi, włączając w to rejony, w których dziś można o Internecie tylko pomarzyć. Wbrew pozorom jest ich nadal całkiem sporo, a jeszcze więcej miejsc, w których światłowód czy prędkość LTE to niezwykle odległa perspektywa.Starlink w PolsceStarlink obecnie składa się z nieco ponad tysiąca satelitów znajdujących się na niskiej orbicie Ziemi. Docelowo ma być ich aż 12 tysięcy, jednak do tego momentu jeszcze sporo czasu, gdyż SpaceX po pierwsze musi je wyprodukować, po drugie uzyskać zgodę odpowiednich instytucji na umieszczenie ich w przestrzeni okołoziemskiej. Obecnie trwa faza testów Internetu Elona Muska, który dostępny jest między innymi w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W drugiej połowie 2021 roku ma zawitać również do Polski. Już teraz można zapisywać na oficjalnej stronie Starlinka do uczestnictwa w początkach działania projektu w Polsce. Liczba miejsc jest ograniczona, a decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Elon Musk zamieszcza na Twitterze intrygujący wpisMiliarder planuje założenie własnego miastaMIałoby ono stanąć w Teksasie, nieopodal kompleksu Boca ChicaTeksas to stan szczególnie przyjazny Elonowi Muskowi i jego działaniom. Na jego południowym krańcu mieści się wioska Boca Chica, a wraz z nią kompleks badawczy i konstrukcyjny firmy SpaceX. To tam składane są kolejne prototypy statku kosmicznego Starship i tam właśnie Musk planuje postawić swoje pełnoprawne miasto.Elon Musk stworzy własne miastoCzęsto zdarza się, że jeden wpis Elona Muska na Twitterze sprawia, że wykresy giełdowe skaczą, pojawiają się nowe trendy i ludzie zaczynają próbować osiągać rzeczy niemożliwe. Jest to godne podziwu i przerażające zarazem. Początkowo traktowane jak żarty, śmiałe pomysły miliardera rzucane jakby mimochodem na Twitterze, szybko stawały się rzeczywistością, mimo pozorów bycia tylko wolnymi myślami w głowie Elona Muska.Nie inaczej prawdopodobnie będzie z miastem, które miliarder planuje stworzyć. Zaledwie wczoraj Musk napisał, że tworzy miasto Starbase w Teksasie. Początkowo brzmiało to może niewiarygodnie, ale Elon Musk już nie raz udowodnił, że dla niego nie ma rzeczy niemożliwych.
SpaceX przeprowadził kolejny test lotu statku StarshipPo raz pierwszy pojazd wylądował na ziemi bez problemuPo kilku minutach nastąpiła jednak eksplozja, która zniszczyła Starship SN10W takich chwilach na Elona Muska i SpaceX zwracają się oczy całego świata. Od kilku miesięcy trwają testy najnowszego statku kosmicznego, którego celem będzie wyniesienie ludzi na Księżyc oraz Marsa. Starship ma być innowacyjnym, wielorazowym pojazdem, co sprawia, że procedura lądowania jest jednym z kluczowych momentów każdego lotu.Test Starship SN10Starship SN10 to trzeci prototyp statku firmy SpaceX, który wzniósł się na wysokość kilkunastu kilometrów, by chwilę później zacząć opadać i podchodzić do lądowania. Zarówno SN8, jak i SN9 nie podołały temu zadaniu. Procedura jest wyjątkowo skomplikowana, gdyż w ciągu ostatnich sekund lotu statek musi wykonać obrót o ponad 90 stopni, by ustawić się w pozycji, z której startował, zanim dotknie podłoża.W przypadku SN10 SpaceX postanowił wypróbować nowy sposób lądowania, z wykorzystaniem wszystkich trzech silników Raptor, w które wyposażony jest Starship. Wcześniej lądowano z wykorzystaniem jedynie dwóch. Eksperyment powiódł się i trwający 6 min i 20 sekund lot został zakończony delikatnym lądowaniem na platformie w teksańskim kompleksie Boca Chica.
Ukończono pierwszy prototyp rakiety Super HeavyFirma SpaceX poinformowała jednak, że dopiero BN2 wzniesie się w powietrzeElon Musk planuje posłać Starshipa w kosmos przed końcem czerwca 2021Rakiety kosmiczne, takie jak Falcon 9 czy Super Heavy, są konieczne, by Starship (lub dowolny inny statek) mógł opuścić ziemską atmosferę. To właśnie rakiety, zwane boosterami, mają możliwość osiągnąć odpowiednią prędkość i pokonać siłę ziemskiej grawitacji. Dlaczego wobec tego regularnie oglądamy ostatnimi czasy starty samego Starshipa, skoro w takiej formie i tak nie będzie w stanie opuścić naszej planety?Rakieta kosmiczna Super HeavyTesty samego Starshipa są konieczne z bardzo ważnego powodu - statek musi być w stanie bezpiecznie wylądować. Owszem, rakieta wyniesie go na orbitę. Jednakże później odłączy się od statku i wróci bezpiecznie na Ziemię (przynajmniej według założeń SpaceX), by zostać ponownie wykorzystana w kolejnych misjach. Wówczas Starship będzie musiał radzić sobie sam. Musi więc nie tylko umieć latać, ale też lądować, a póki co z tym właśnie ma największe problemy.Wracając do Super Heavy - jest to cylindryczny kolos o średnicy 9 metrów i długości 70 metrów, który wraz z zamontowanym na nim w przyszłości Starshipem, będzie mierzył okrągłe 120 metrów wysokości. Zbudowany w całości ze stali nierdzewnej oraz wyposażony w stery aerodynamiczne, wspomagające rakietę przy procesie lądowania. Super Heavy będzie zasilona przez silniki Raptor - ostateczna liczba zależy od wyników przyszłych testów rakiety. Obecnie szacuje się, że będzie ich od 24 do 31.
Testowy lot Starshipa S11 pierwotnie miał się odbyć w ubiegły piątek. Wówczas został przełożony na poniedziałek, kiedy to również do niego nie doszło. Ostatecznie test udało się przeprowadzić wczoraj, choć niestety jego wynik był daleki od oczekiwań. W przeciwieństwie do poprzednich modeli Starshipa, SN11 nie był w stanie nawet wrócić na lądowisko.Nieoczekiwana eksplozja SN11O ile do eksplozji statku Starship w chwili zetknięcia z ziemią podczas lądowania (lub krótko po nim) jesteśmy wszyscy przyzwyczajeni, o tyle do faktu, że do lądowania nawet nie dochodzi już niekoniecznie. Wczorajszy test Starshipa zakończył się nagłą utratą łączności z kamerami zainstalowanymi na statku oraz widokiem spadających z nieba szczątków SN11. Póki co trudno jest stwierdzić, co się tak właściwie stało, zwłaszcza że samej eksplozji próżno było wypatrywać na ekranie - tego dnia w Teksasie była niesamowicie gęsta mgła, która skutecznie uniemożliwiła obserwację. Jedynym śladem wybuchu była delikatna, pomarańczowa poświata, która przez chwilę zabarwiła białą niczym mleko mgłę. Później o ziemię zaczęły uderzać szczątki statku kosmicznego.
Rakiety Falcon 9 firmy SpaceX są regularnie wystrzeliwane w przestrzeń kosmiczną ze względu na konieczność dostarczenia satelitów Starlink. Generalnie są to rakiety wielorazowego użytku, jednakże nie wracają na Ziemię w całości. Jeden z członów odłącza się w drodze powrotnej i spala w atmosferze w krótkim rozbłysku. Chyba że coś pójdzie nie tak.Odłamek rakiety uderzył w farmęW tym przypadku coś poszło nie tak podczas procedury odłączania członu rakiety. Jak podaje serwis Komputer Świat, zamiast momentalnie spłonąć w ziemskiej atmosferze, ten rozpadł się na kawałki, które zapewniły prawdziwe widowisko mieszkańcom północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Część z nich rzeczywiście uległa samospaleniu. Niestety, nie wszystkie.Kilka odłamków spadło na farmę w stanie Waszyngton. Rolnicy znaleźli niemal cały zbiornik ciśnieniowy, oderwany od rakiety Falcon 9. Był pokryty sadzą, lecz zachowany niemal w całości. Jego upadek spowodował wyraźne wgniecenie w ziemi - nic w tym dziwnego, gdyż gabarytami przypomina on pokaźny worek treningowy.
Testy sprzętu, który dopiero stawia pierwsze kroki na niepewnej drodze nowej technologii to proces, który rzadko jest tak głośny i spektakularny, jak testy statków kosmicznych. Zwłaszcza tych Elona Muska, które regularnie zapewniają nam widowiskowe eksplozje, o których wystąpienie (bądź nie) możemy zakładać się z domownikami, oglądając transmisję.Nadchodzi kolejny test StarshipaPrzypomnijmy historię lotów statków Starship, które już w przyszłym roku mają wynieść pierwszych astronautów na Księżyc w ramach misji Artemis organizowanej przez NASA. Dotąd w powietrze wzbiły się cztery prototypy:SN8 - wystartował 9 grudnia 2020 roku, wybuchł podczas lądowania ze zbyt dużą prędkością;SN9 - testowany 2 lutego 2021 roku, rozbił się o ziemię, gdy podczas procedury lądowania nie zdążył powrócić do pozycji startowej;SN10 - 3 marca 2021 wykonał zakończony udanym lądowaniem lot, niestety prawdopodobnie uderzył w platformę ze zbyt dużą siłą, gdyż eksplodował kilka minut później;SN11 - wystartował 30 marca 2021 roku, jako jedyny nie dotrwał do lądowania, gdyż wybuchł prawdopodobnie w momencie ponownej aktywacji silników Raptor.Elon Musk zapowiada, że tym razem jednak będzie zupełnie inaczej. Starship SN15 ma być tym, który pokaże światu wspaniałość technologii opracowanej przez SpaceX, a jego dziewiczy lot (miejmy nadzieję, że tym razem nie będzie to też pożegnalny lot) ma się odbyć już w nadchodzącym tygodniu.
Misja Crew-1 była pierwszą operacyjną misją kapsuły Crew Dragon, mającej za zadanie transportować astronautów (wraz z rakietą Falcon 9) na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Czwórka astronautów znalazła się w przestrzeni kosmicznej w listopadzie ubiegłego roku. Dziś, zgodnie z planem, ich misja dobiegła końca.Załoga Crew-1 powróciła na ZiemięZałoga misji Crew-1 wyruszyła i powróciła ze stacji ISS w składzie:Michael Hopkins (2. lot) (USA, NASA)Victor J. Glover (1. lot) (USA, NASA)Sōichi Noguchi (3. lot) (JPN, JAXA)Shannon Walker (2. lot) (USA, NASA)Cała misja przebiegła zgodnie z planem, z czego mogą być dumni inżynierowie z NASA i firmy SpaceX, którzy wspólnie czuwali nad przebiegiem projektu. Kapsuła Crew Dragon zakończyła swą podróż dziś przed 9:00 rano czasu polskiego (około 3:00 w nocy czasu lokalnego), lądując miękko na powierzchni Zatoki Meksykańskiej, gdzie czekała na nią ekipa SpaceX.