Techgame.pl > Militaria > MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?
Redakcja Techgame
Redakcja Techgame 22.08.2022 16:30

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

art spon techgame
fot. Materiały Promocyjne

Elektryczne repliki to najpopularniejsze modele wykorzystywane przez graczy. Również dlatego, że dają duże możliwości, jeśli chodzi o tuning mocowy i wprowadzanie modyfikacji. Na różne sposoby możemy analizować i kontrolować ich działanie, a jednym z takich sposobów jest zamontowanie układu MOSFET. To jeden z prostszych układów elektronicznych, który może przedłużyć żywotność i zapobiec awariom naszej repliki. MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor) to układ elektroniczny, którego najważniejszym elementem jest specjalnie dostosowany do airsoftowych zastosowań tranzystor polowy. Zmienia on sposób, w jaki prąd przepływa przez replikę, dzięki czemu jej newralgiczne elementy są lepiej chronione, a całość jest mniej podatna na awarie.

Wyjaśnijmy najpierw, jak działa standardowa elektryczna replika broni airsoft. Styki są w niej praktycznie cały czas zwierane i rozłączane, gdy prąd płynie z akumulatora do silnika, a następnie znowu do akumulatora. Powoduje to ich skrzenie, następnie może pojawić się osad, a w końcowym rezultacie styki mogą się nawet przepalić. Zanim to nastąpi, replika zaczyna gorzej pracować. Pogarsza się jej reakcja na spust, co oczywiście w bardzo negatywny sposób wpływa na grę. Możemy to zaobserwować u większości standardowo wyposażonych replik, a im mocniejszy prąd przez nie przepływa, tym dzieje się to szybciej. Dzięki układowi MOSFET możemy temu zapobiec.

Jeśli w replice zainstalujemy układ MOSFET, to prąd zaczyna płynąć bezpośrednio z akumulatora do silnika. Styki są praktycznie pomijane. Płynie do nich jedynie niewielka ilość prądu, która wystarczy do zainicjowania otwarcia i zamknięcia przepływu prądu. Dzięki temu styki się nie zużywają i nie powodują awarii.

Kiedy powinniśmy zamontować MOSFET w swojej replice?

Tak naprawdę każdy użytkownik elektrycznej repliki powinien wyposażyć ją w układ MOSFET. Nie jest to duży wydatek, a możemy uchronić ją przed bardziej kosztownymi awariami. Zmodyfikowana w ten sposób replika sprawniej działa. Reakcja na spust jest szybsza i polepsza się szybkostrzelność, więc możemy być skuteczniejsi podczas gry. MOSFET wpływa też pozytywnie na akumulator. Jest wydajniej wykorzystywany, więc dłużej działa – co również jest istotne podczas strzelanek.

Jeśli mamy odpowiednie doświadczenie, to możemy zainstalować MOSFET samodzielnie. Do wybory mamy proste układy z jednym tranzystorem, bardziej zaawansowane wersje z dwoma tranzystorami oraz rozbudowane układy, które dają też możliwość wzbogacania repliki o nowe funkcje – możemy je kupić odwiedzając sklep asg taki jak Gunfire.com. Wybór odpowiedniego układu zależy od naszego budżetu, naszych preferencji i oczekiwań. Bardziej doświadczeni i zaawansowani gracze na pewno chętnie korzystają z możliwości rozbudowanego MOSFET-u. Początkujący użytkownicy zadowolą się prostszymi układami i oni powinni powierzyć instalację MOSFET-u komuś z doświadczeniem w tym temacie.

Artykuł sponsorowany

Tagi: